Odboj

Vandalové zničil náhrobní kámen i pomník bratra Krále Šumavy

Vandalové zničil náhrobní kámen i pomník bratra Krále Šumavy
Zdroj: zpravy@nova.cz

Pamětní desku Bohumila Hasila, kterého v 50. letech zavraždila hlídka pohraniční stráže v lesích u Českých Žlebů na Šumavě při přechodu státní hranice, zničili neznámí vandalové. Zároveň poškodili i jeho náhrobní kámen na hřbitově v obci. Policie po pachateli pátrá.

Bohumil Hasil byl bratrem Josefa Hasila, jenž se významně podílel na odboji v komunistickém Československu. Na motivy jeho života byl natočen koncem 50. let film Král Šumavy, režírovaný Karlem Kachyňou. Ihned po komunistickém převratu v únoru 1948 se Josef Hasil rozhodl začít převádět lidi přes hranice. V Německu se stal agentem americké výzvědné služby a stal se tak agentem chodcem.


Bohumil Hasil se do Čech vrátil kvůli tomu, aby za hranice dostal svého teprve ročního syna. Bohumil poprosil zkušeného bratra Josefa Hasila o pomoc. Při přechodu v noci 13. září 1950 si jich ovšem všimla pohraniční hlídka. Josefovi Hasilovi se podařilo uprchnout zpět do Německa, ale jeho bratra hlídka smrtelně zranila. Bohumil Hasil byl ještě převezen na policejní stanici, kde zemřel.


Bohumil Hasil má pamětní desku na hřbitově v Českých Žlebech. Rodák Pavel Horešovský životy obou bratrů studoval a roku 2016 vytvořil pomníček spolu s informativní deskou Bohumilovi Hasilovi. S pomocí Josefa Hasila pomníček vybudoval na místě, kde Bohumil Hasil dostal smrtící dávku ze samopalu. Každoročně pořádají pietní vyjížďku k uctění jeho památky.

Související obsah


Náhrobní kámen a pomníček neznámý pachatel ovšem zničil. Desku náhrobního kamene, která je na hřbitově ve Žlebech, neznámý pachatel ze čtvrtka na pátek posprejoval. Podle mluvčí policie se pachatel dopustil trestního činu a policie po pachateli momentálně pátrá a veřejnost prosí o pomoc. Odhadovaná škoda se podle mluvčí policie pohybuje minimálně kolem 3000 korun. Zároveň autor pomníčku Horešovský oznámil, že během víkendu neznámý vandal zničil i pomníček Bohumila Hasila.


Horešovského zničení památníčku velmi zasáhlo. Ne proto, že by někdo zničil jeho práci, ale proto, že někdo zneuctil památku člověka, který padl rukou minulého režimu. Doufá, že policie vypátrá pachatele a potrestá je. "Památník jsem udělal z úcty k rodině Hasilů a zároveň proto, aby se nezapomnělo na hrůzy páchané komunistickým režimem,“ řekl TN.cz Pavel Horešovský.

kj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz