Domácí

Útoků vlků přibývá, na Šumavě se dostali do výběhu jelenů

Na Šumavě zaútočili vlci na jeleny v oploceném areálu pozorovacího centra na Kvildě. Jedna laň útok nepřežila. Národní park zjišťuje, jak se vlci do oploceného výběhu dostali, zároveň pracuje na lepším zabezpečení.

Vlci na jeleny zaútočili v Návštěvnickém centru Kvilda před několika dny. Pracovníci areálu to zjistili ráno, když našli ve výběhu jednu laň usmrcenou. Do výběhu se podle správců šumavského národního parku dostali i přesto, že je oplocený.

Zaměstnanci centra proto nyní pracují na lepším zajištění jelenů ve výběhu. Ten je nyní pro návštěvníky kvůli jelení říji uzavřený. Podle mluvčího Národního parku Šumava jde o stejný útok, jakým v posledních letech čelí farmáři, kteří nejen na Šumavě chovají domácí zvířata.

Vlci se do české přírody vrátili přibližně před čtyřmi lety. Aktuálně jich ve volné přírodě žije okolo sedmdesáti. V Národním parku Šumava jich podle záznamů z fotopastí žije asi pět, přesný počet prý ale nelze určit.

Související obsah

S přibývajícími vlky v českých lesích přibývá i útoků na hospodářská nebo divoká zvířata. Šelma dokáže plot podhrabat nebo přeskočit. Na Šumavě zaznamenali farmáři v posledních týdnech útoky na stáda ovcí v okolí Srní a u Hartmanic. Vlci tam podle farmářů usmrtili nejméně 12 ovcí. U výběhů musejí mít chovatelé plot vysoký nejméně jeden a půl metru, ani to ale často nepomáhá. Jedinou účinnou ochranou před šelmami tak zůstávají pastevečtí psi.
 

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz