Ledovec

Itálie nařídila evakuaci! Na vrcholku Mont Blancu se trhá ledovec

Italské úřady uzavřely údolí na italské straně nejvyšší evropské hory Mont Blanc. Hrozí totiž odtržení velké části ledovce Planpincieux na vrcholu Grandes Jorasses. Množství ledu by mohlo zavalit horské chaty a některé silnice.

Nejvyšší hora Evropy Mont Blanc (4809 metrů nad mořem) na francouzko-italském pomezí každoročně přitahuje stovky tisíc turistů. Starosta tamního města Courmayeur Stefano Miserocchi nyní vydal rozkaz uzavřít silnice v údolí Val Ferret na italské straně masívu Mont Blanc, uvedla televize CNN.

Rozhodl se tak poté, co odborníci vydali varovali před tím, že část ledovce Planpincieux se posouvá rychlostí 50 až 60 centimetrů za den. Údajně tak hrozí jeho utržení. 

Podle starosty však neexistuje žádné nebezpečí pro obydlené oblasti nebo turistická zařízení. Chorské chaty na některých místech ale byly preventivně evakuovány. "Tyto změny znovu ukazují, jak se hora mění v důsledků klimatických změn," řekl podle britské televize Miserocchi.

Související obsah

Orborníci z organizace Fondazione Montagna Sicura tvrdí, že je možné s poměrně velkou přesností předpovědět, kdy se ledovec odlomí. Podle odhadů by se z něj mohla utrhnout část o objemu 250 tisíc kubických metrů.

V Grónsku kvůli teplému počasí za den zmizely dvě miliardy tun ledu:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz