Domácí

Aktivisté burcovali řidiče na magistrále. Chtějí z ní cyklostezku

Akce Týden pro klima v Praze ve čtvrtek pokračovala happeningem na Hlávkově mostě. Přímo na magistrále chtějí aktivisté na bicyklech přesvědčit řidiče aut, že kolo je ve městě výhodnější. Z hlavní dopravní tepny, která vede středem města, by rádi vytvořili klidnou ulici s cyklostezkou po celé její délce.

Pražská magistrála je podle organizátorů akce ostudou města. „Prochází historickým centrem, je hlučná, způsobuje dennodenní dopravní kolapsy a zácpy, výfuky z projíždějících aut znečišťují ovzduší a vypouštěné emise CO2 pak oteplují Zemi,“ zní jejich argument.

Podle aktivistů by právě magistrála mohla být živým městským bulvárem s širokými chodníky, stromořadím a cyklopruhy. „Nechceme, aby se kdokoliv vzdával svých aut, ale přáli bychom si, aby je každý využíval zodpovědně a jen tehdy, kdy je opravdu potřebuje a kdy se nenabízí šetrnější alternativa. Kolony a zácpy přece nebaví nikoho a my chceme žít ve zdravém městě,“ říká členka kolektivu Pavla Jenková.

Související obsah

Aktivisté plánovali obestoupit celý Hlávkův most u ostrova Štvanice po obou stranách silnice. Nakonec se tu sešly asi tři desítky podporovatelů akce s transparenty a letáky. U Štvanice pak přecházeli přes přechod pro chodce a při tom předávali automobilistům své vzkazy. Ti na ně naopak rozzuřeně troubili ze svých vozů.
 

tbc, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz