Zdeněk Princ

Zemřel vynálezce pexesa Zdeněk Princ. Místo slávy mu přineslo dluhy

Zemřel vynálezce pexesa Zdeněk Princ. Místo slávy mu přineslo dluhy
Zdroj: Profimedia

Ve věku 85 let zemřel ve středu vynálezce pexesa Zdeněk Princ, informoval Deník N s odvoláním na jeho syna Tomáše. Nápad na populární společenskou hru dostal Princ v mozaikářské dílně začátkem 50. let, slávu mu však nepřineslo.

Výtvarník Zdeněk Princ hru pexeso vymyslel před 54 lety. První sadu navrhl v roce 1965. Místo slávy mu však hra přinesla dluhy a politické perzekuce. Honoráře a ochrannou známku mu za normalizace sebral komunistický režim, tvrdí Deník N.

Název pexeso vlastně vznikl náhodou. "Můj název - obrázková mozaika - byl moc dlouhý. Řekli mi, ať vymyslím něco kratšího jako domino“nebo loto. V televizi tehdy běžela soutěž s názvem Pekelně se soustřeď. Tak jsem z toho udělal zkratku s X místo K a vzniklo PE-XE-SO. Toho názvu si cením nejvíce, to je prostě značka," vzpomínal Princ v rozhovoru pro Stodůlecký posel, který vznikl k 50. výročí populární hry. 

Související obsah

Úplně první pexeso bylo vydáno v nákladu 10 tisíc kusů. Dnes existuje obrovské množství motivů, některé firmy a organizace jej navíc používají také pro svou propagaci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zdeněk Princ

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz