Ochránci přírody

Děti už si brzy nenasbírají kaštany, varují vědci. Hrozí jim vyhynutí

Děti už si brzy nenasbírají kaštany, varují vědci. Hrozí jim vyhynutí
Zdroj: Profimedia

Více než polovině stromů, které se vyskytují pouze v Evropě, hrozí vyhynutí. Důvodem mají být choroby, škůdci a lidská činnost, tvrdí Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) se sídlem v Ženevě, který své závěry zveřejnil v Červené knize ohrožených druhů stromů.

Zatímco 15 tisíc druhů obratlovců, sladkovodních měkkýšů a stromů už se na evropský červený seznam dostalo, nyní se studie zaměřila na méně známé druhy. Podle organizace na ochranu přírody je v Evropě ohroženo vymřením 58 procent endemických (vyskytujících se pouze na jednom místě) stromů, uvedla televize CNN.

Hrozí tak například, že už nespatříme Kaštan koňský, známý také jako Jírovec maďal. Strom původem z Bulharska, Řecka, Albánie a Severní Makedonie, který se rozšířil i jinde po Evropě, patří totiž k ohroženým druhům.

Podle ochránců jej ničí zejména brouk, který se živí jeho listy. Problémem jsou také požáry, těžba dřeva a cestovní ruch. "Je alarmující, že více než polovině endemických dřevin hrozí vyhynutí," prozradil televizi šéf oddělení Červeného seznamu IUCN Craig Hilton-Taylor. "Stromy jsou nezbytné pro život na Zemi a v Evropě jsou zdrojem potravy a přístřeší pro mnoho živočichů jako jsou ptáci a veverky," dodal s tím, že hrají také důležitou roli v hospodářství.

Související obsah

Hilton-Taylor nyní vyzval ke spolupráci Evropskou Unii, regionální samosprávy a ochránce přírody, aby se společně pokusili této hrozbě zabránit. Problém se totiž netýká pouze stromů, vyhynout může také polovina keřů.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz