Zahraničí

USA poslaly Jordánsku služební psy. Čekalo je týrání a smrt v bolestech

USA poslaly Jordánsku služební psy. Čekalo je týrání a smrt v bolestech
Zdroj: Office of Inspector General

Spojené státy dlouhé roky posílaly svému blízkovýchodnímu spojenci Jordánsku speciálně vysvičené psy na hledání bomb. Vyplavalo však na povrch, že psí hrdinové tam žijí v naprosto otřesných podmínkách. Jsou podvyživení, nemocní a mnoho z nich umírá.

Otřesný případ odhalili inspektoři amerického ministerstva zahraničí. Zjistili, že nejméně deset služebních a speciálně vycvičených psů zemřelo v Jordánsku v letech 2008 až 2016 na zdravotní problémy kvůli špatnému zacházení. Upozornil na to zpravodajský portál CNN.

Psi, kteří hrůzné podmínky přežili, jsou silně zanedbaní, podvyživení, nemocní a navíc přepracovaní. Oficiální zpráva obsahovala i fotografie, na kterých je možné vidět, že jsou pejsci vyděšení, mají vystouplá žebra, přerostlé drápy a jejich uši jsou plné klíšťat a parazitů.

Chovatelské stanice, ve kterých psi přebývali, měly naprosto nevyhovující podmínky. V některých z nich nebyly ani žádné misky. "Psovodi" je krmili jednoduše tak, že jim házeli jídlo na zem. Když Jordánsko navštívili specializovaní trenéři psů z USA, aby zkontrolovali jejich stav, byli v šoku. Informovali americké úřady o vysoké úmrtnosti zvířat, nedostatku lékařské péče a špatném vybavení. "Psi ztratili vůli pracovat," zaznělo ve zprávě.

Související obsah

Na to se přišlo už v roce 2016, Spojené státy však nadále do Jordánska posílaly další psy. Byla sice zavedená nová opatření, jako třeba rozmístění kamer, ale problémy přetrvávaly.

Jedním ze psů, kteří v Jordánsku přišli neodbornou péčí o život, byla fenka Zoe. Zemřela ve strašlivých bolestech v roce 2017 na úžeh. V roce 2018 se do Spojených států vrátila silně podvyživená dvouletá fenka Athéna, aby se zotavila. Záběry z chovatelské stanice tenkrát ukázaly výkaly po celé podlaze a prázdné misky s vodou.

Více než 20 let Spojené státy posílají do spřátelených zemí v rámci boje proti terorismu speciálně vyškolené psy, kteří dokáží hledat bomby. I přes vynaložené miliony dolarů na jejich výcvik, nebyly úřady schopné zajistit zvířatům potřebnou péči.

Související obsah

Americké ministerstvo zahraničí k programu podle inspektorů postupovalo příliš laxně, což vedlo ke špatnému zacházení se psy. V dohodách často chyběly informace o tom, jak se má se se zvířaty zacházet. Do Jordánska zamířil největší počet služebních psů - více než šest desítek. Další USA poslaly například do Thajska, Maroka, Indonésie či Bahrajnu.

Senátor Chuck Grassley poslal minulý týden po zveřejnění zprávy dopis ministru zahraničí Mikovi Pompeovi s žádostí o další informace. "Chceme mít jistotu, že program funguje efektivně a se zvířaty se zachází podle humánních a etických standardů, které američtí občané nepochybně požadují," napsal Grassley.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz