Zahraničí

Sněhová kalamita v USA: Napadlo přes metr sněhu, školy zavřely

O víkendu překvapil obyvatele amerického státu Montana sníh. Nikdo nečekal, že během tří dnů napadne až 100 centimetrů sněhu. Lidé si totiž užívali ještě před víkendem teploty kolem třiceti stupňů Celsia. V celém státě byl vyhlášený stav nouze a místní školy musely být uzavřené. Byl také pokořen rekord z roku 1934, kdy napadlo 46 centimetrů sněhu.

Sníh v americké Montaně v září nikdo nečekal. Zaskočení byli nejen obyvatelé, ale i odborníci. "Tohle se v září ještě nikdy nestalo," reagoval na situaci Ray Greely z meteorologické stanice.

Od pátku do soboty v některých oblastech napadlo rekordní množství sněhu. Například ve městě Browning meteorologové zaznamenali přes 120 centimetrů, v Dupuyeru 94 centimetrů a v Heart Butte 86 centimetrů, uvedlo CNN.

"Náš stát v září překvapila zimní bouře. V souvislosti s tím státní i místní vlády spolupracují na ochraně zdraví a bezpečnosti Montany a naší největší prioritou je se ujistit, aby se tak stalo," řekl guvernér Montany Steve Bullock. Ten také vyhlásil stav nouze v celém státě.

Související obsah

Lidé byli také několik hodin bez proudu. Na elektrická vedení totiž popadaly stromy a hasiči je museli odklízet. V nejvíce postižených oblastech zůstaly děti v pondělí doma. Kvůli bezpečnosti byly některé školy uzavřené.

Chladné počasí v Montaně vydrží i v dalších dnech, poté se začne lehce oteplovat. V úterý a ve středu se teploty budou pohybovat mezi 3 až 9 °C, ve čtvrtek se zvýší na 14 °C a příští týden vyšplhají až na 22 °C. 

Naposledy Montana takovou bouři zažila v roce 1934. Tehdy podle Americké národní meteorologické služby napadlo 33 centimetrů sněhu. 

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz