Navigace

Další kritika na pražský magistrát: Vyvíjí navigaci za 8,5 milionu

Na pražském magistrátu se objevil další problém. Opozice se pustila do primátora kvůli plánované navigaci, na kterou magistrát vyčlenil 8,5 milionu korun. Navigace má najít nejvhodnější trasy po Praze s využitím hromadné dopravy, ale například i sdílených aut nebo koloběžek. Jenže podle opozice některé firmy už podobné plánovače tras dávno testují.

"Když budu třeba chtít jet z Říčan do centra Prahy, tak mi to nabídne první část jet autem, pak zaparkovat, přesednout na vlak, dojet na hlavní nádraží a následně si vzít kolo a dojet do cílové destinace," popsal výhody nové navigace generální ředitel společnosti Operátor ICT Michal Fišer.

Nová aplikace má uživatelům ukázat několik možných tras z bodu A do bodu B a nakombinuje kromě tramvají, autobusů, vlaků nebo metra třeba i sdílené auto nebo koloběžku.

Ambiciózní projekt, na který je vyčleněno osm a půl milionu, ale kritizuje opozice i někteří partajní kolegové primátora Hřiba. Podle nich by si měl primátor raději vyjednat s dopravci kompletní dodávku informací a dat - a vznik aplikace nechat na soukromých firmách.

"Já si myslím, že to je nadbytečné, protože lepší je pracovat na otevřených datech, což je problém. Co se týče koncových aplikací, tak to si zajistí trh. Je mnohem jednodušší si odfajfkovat aplikaci, která je stejně polofunkční, jako všechny ostatní, než si vyhrnout rukávy a jednat s dopravci," kritizuje pirátský poslanec a bývalý pražský zastupitel Ondřej Profant.

Související obsah

Opozici tahle novinka nadzvedla ze židle. Podle ní je to nesmyslné vyhazování peněz za něco, co už dnes umí plánovače tras běžně. Primátor Hřib televizi Nova nejprve slíbil, že se ke kritice vyjádří, nakonec případ komentovat odmítl.

"Představuje v podstatě aplikaci, která má své jiné alternativy u jiných providerů. Když vynechám akorát sdílenou koloběžku, kterou má každý v aplikaci, tak si myslím, že to je úplně zbytečná práce. Úplně zbytečné plýtvání veřejných prostředků," kritizuje nápad zastupitel za ODS Tomáš Portík.

Kritikou nešetřil ani zastupitel za ANO Radomír Nepil. "Místo aby město vyvíjelo aplikaci, mělo by se soustředit, aby poskytlo kvalitní data pro komerční subjekty, které je poskytnou do svých aplikací," řekl Nepil.

Související obsah

Podle Fišera sice intermodální plánovače, tedy takové, které kombinují různé dopravní prostředky, existují, ale neposkytují takové služby, jak by si město představovalo. "Kdyby tady takový intermodální systém byl, tak ho všichni používáme," dodal.

Městská firma Operátor ICT na tuto zakázku externí firmu najímat nechce. V minulosti kvůli tomu čelila kritice, kterou se bude příští týden zabývat i kontrolní výbor magistrátu.

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Navigace

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz