Karel Gott

Emigrace, STB i výslech rodiny! Karel Gott neměl lehký život

Život Karla Gotta nebyl jen růžový. I on během svého života stál před několika těžkými volbami. Jednou z nejobtížnějších možná bylo rozhodnutí, zda emigrovat, nebo ne.

Karlu Gottovi nebylo v komunisty řízeném Československu vždycky do smíchu. I proto několikrát koketoval s myšlenkou vlast opustit. Poprvé ještě jako nezletilý vypracoval se svým spolužákem Oldou Bukovanským emigrační plán pod krycím jménem Cesta na Sever, jehož cílem byla emigrace do NDR.

Jenže během plížení v úseku Cínovec - Zinnwald je chytl příslušník SNB. Podle některých historiků byl tento pokus o emigraci důvodem, proč později Gott nebyl přijat na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou.

Podruhé byl Gott rozhodnutý emigrovat v 70. letech. Společně s Ladislavem a Jiřím Štaidlem byl v roce 1971 pracovně v západním Německu, po vypršení víza v červenci toho roku se ale zpátky do Československa nevrátili. Gott poté adresoval generálnímu tajemníkovi ÚV KSČ Gustávu Husákovi dopis, ve kterém ho při případném návratu do vlasti prosil o shovívavost.

Související obsah

Vysvětloval v něm také své důvody k emigraci. Cítil prý, že se nad populárními umělci stahují mračna. "Přestože jsem se v roce 1969 a 1970 postavil se všemi svými spolupracovníky do řady těch, kteří si upřímně přáli normalizaci občanského i kulturního života v naší zemi, a tento postoj jsem jasně vyjádřil činy, setkával jsem se doma na každém kroku s nepřekonatelnými obtížemi," citovala v minulosti média z dopisu.

Gottovi blízcí si mezitím v Československu zažívali hodně nepříjemné chvilky. Státní bezpečnost provedla prohlídku jeho vily v Jevanech, vyslýchala rodinu i asi dvacítku přátel a známých.

Související obsah

Umělce si nakonec pozvali na obchodní misi (pozn. tehdejší obdoba velvyslanectví) do Frankfurtu, kde jim vyřídili vzkaz generálního tajemníka ÚV KSČ Gustava Husáka. Jeho nabídka zněla, že když se vrátí do Československa, nikdo z nich nebude potrestán a dál budou moci jezdit na zahraniční turné.

To bylo nakonec výhodné pro obě strany - ani komunisté si v očích veřejnosti nemohli dovolit ztratit jednoho z nejoblíbenějších českých zpěváků. Gott i Štaidlovi se proto vrátili a Husák splnil to, co slíbil. Opuštění republiky bez souhlasu režimu bylo jinak trestným činem.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz