Karel Gott

Státní pohřeb, nebo pohřeb se státními poctami? V tomhle je rozdíl

Státní pohřeb nebo pohřeb se státními poctami? To je otázka, kterou kvůli smrti zpěváka Karla Gotta v posledních dnech řeší celé Česko. Jenže v čem je vlastně rozdíl?

Vláda nejprve na mimořádném zasedání schválila státní pohřeb Karla Gotta, ve čtvrtek se ovšem objevila informace, že nakonec nemá jít o pohřeb státní, ale "pouze" se státními poctami.

"Státní pohřeb obecně je nejvyšší protokolární a ceremoniální pocta, která může být prokázána. Mělo by to být pro ty, kteří se přičinili o chod země, zanechali zde nějaké mohutné dílo nebo zastávali čelní funkce ve státě, který reprezentovali," nastiňuje bývalý dlouholetý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt.

A tyto pocty se tak zpravidla prokazují hlavám států či předsedům vlád, i když to pevně dané není. Státní pohřeb se nicméně skládá z více ceremoniálů, které jdou za sebou.

"Je tam vojenské procesí, během kterého je tělo převezeno na Pražský hrad, kde je vystaveno. Naposledy to bylo ve Vladislavském sále, kde se veřejnost mohla rozloučit s prezidentem Václavem Havlem. Jsou přístupné kondolenční knihy, je smuteční zasedání Senátu i Sněmovny, kde vystoupí lídři stran s projevy věnovanými zemřelému," popsal Forejt.

Související obsah

 

Na poslední den, kdy se koná velké rozloučení se zesnulým, je také vyhlášen státní smutek. Rozloučení podle Forejta může být civilní, veřejné či soukromé nebo mimořádné. Záleží, jak se rozhodnou pozůstalí.

"Státního pohřbu se zúčastňují reprezentanti úřadů, ústavní činitelé, hejtmani či rektoři. Ze zahraničí přijíždějí delegace, na pohřbu Václava Havla jich bylo více než 70," připomněl bývalý šéf protokolu.

A jak se tedy liší pohřeb státní od toho se státními poctami? Podle Forejta v podstatě tím, že je tvárnější a volnější, pokud jde o jeho formu a průběh.

Související obsah

 

"Záleží, na kterých poctách se shodne stát a rodina. Může to být minuta ticha, můžou to být kondolenční knihy, projevy státních představitelů, čestná salva, cokoliv," vysvětlil Forejt rozdíl.

Hlavní slovo má nicméně podle něj nyní rodina Karla Gotta, která by se měla vyjádřit k nabídce od českých politiků. Jasno by mělo být podle všeho během pátku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz