Zahraničí

Skotsko zakázalo fyzické trestání dětí! Rodičům za facku může hrozit vězení

Skotsko zakázalo fyzické trestání dětí! Rodičům za facku může hrozit vězení
Zdroj: Thinkstockphotos

Skotsko se stane první zemí Spojeného království, ve které rodiče nemohou své děti fyzicky potrestat. Se zákonem souhlasilo 84 poslanců, proti bylo jen 29. Rodiče tak nově nesmějí dát svému dítěti facku, vzít na něho vařečku nebo mu dát pohlavek. Podle poslanců fyzické tresty v dětech mohou vyvolat násilí.

Skotský parlament přijal ve čtvrtek nový zákon, podle kterého se rodiče dopustí trestného činu pokud své dítě fyzicky potrestají. S návrhem jako první přišel John Finnie z politické strany Skotských zelených. Podle něho například facka může děti naučit, že je v pořádku používat sílu vůči ostatním. Dodal také, že by násilí nemělo být přijatelné v žádném prostředí.

Podle Finnieho fyzické tresty nepřispívají k disciplíně a mohou dítě poškodit. Vyplývat to má hned z několika studií. Na základě nich trestání dětí může prý eskalovat až na fyzické zneužívání.

V parlamentu zákon přijalo 84 poslanců, 29 z nich bylo proti. Se zákazem nesouhlasili například skotští konzervativci. Ti se domnívají, že tato legislativa může "ohrozit dobré rodiče používající rozumné trestání".

Nový zákon uvádí, že rodiče nesmějí své dítě jakýmkoliv způsobem udeřit do hlavy. Zakázané je také používání různých předmětů, jako je například vařečka. Fyzické tresty jsou zakázané také ve školách a jiných vzdělávacích zařízení.

Související obsah

Skotsko by brzy mohl následovat také Wales. Podle deníku BBC zatím není jasné, zda se k nim přidá také Severní Irsko nebo Anglie. První zemí, která úplně zakázala fyzické trestání dětí, bylo Švédsko v roce 1979.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz