Hračky

Půlka hraček nevyhověla kontrole! Obsahuje jedovaté olovo a kadmium

Půlka hraček nevyhověla kontrole! Obsahuje jedovaté olovo a kadmium
Zdroj: ČOI

Na trhu je nejméně devět modelů elektrických hraček, které obsahují nadlimitní množství škodlivých látek. V jedné z panenek byly knoflíkové baterie, ke kterým se děti mohou lehce dostat. Inspektoři nařídili stáhnout výrobky z prodeje.

Česká obchodní inspekce (ČOI) kontrolovala 17 modelů hraček, devět z nich nevyhovělo. Většina obsahovala nadlimitní množství olova a kadmia v pájených spojích. Tyto jedovaté látky mohou být obzvláště pro děti škodlivé, ve větším množství způsobují otravu. Škodí i životnímu prostředí.

"Jedna hračka představovala vážné riziko způsobené přítomností dětem volně dostupných knoflíkových baterií a nedodržením limitní hodnoty přítomnosti olova a kadmia," popsal mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. Šlo o panenku Mášu, vyrobenou v Číně a dovezenou společností Conix.

Dalšími hračkami, které obsahovaly jedovaté látky, jsou piano na baterie, autíčko na baterie nebo želva na baterie. Škodlivá mohou být i robotická ryba a myš, veselý vláček, pistole "Fantastic elite blaster" a autíčko na dálkové ovládání.

Související obsah

Česká obchodní inspekce (ČOI) kontrolovala elektrické hračky na tuzemském trhu v rámci mezinárodní akce zaměřené na jejich bezpečnost. Zapojilo se do ní 15 evropských států, úkolem bylo odhalit, zda výrobci hraček dodržují směrnice Evropského parlamentu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz