Domácí

V lesích může být po bouři Mortimer místy nebezpečno, varují lesníci

V lesích po bouři Mortimer ze začátku týdne nemusí být bezpečno. Varují před tím majitelé a správci lesů. Na mnoha místech jsou rozsáhlé polomy a desetitisíce větrem vyvrácených a nalomených stromů. Lesní dělníci a hlavně houbaři si tak musejí dávat pozor.

Lesní dělníci na Jihlavsku měli štěstí. Větrem nalomený strom, který spadl na lesní traktor, jeho kabinu úplně neprorazil a nikomu se tak nic nestalo.

Větrná bouře Mortimer nadělala v lesích prakticky po celé republice pořádnou paseku. Padly desetitisíce stromů a dělníci se na některá postižená místa dostanou odhadem až za několik týdnů či měsíců.

"Podle prvních odhadů vítr ve státních lesích, které spravujeme, poškodil 300 tisíc metrů krychlových dřeva," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Přitom hodně nebezpečné jsou hlavně nalomené stromy, které vítr úplně neshodil. Některé stromy například drží jen díky okolním stromům, je tak jen otázkou času, než spadnou.

Související obsah

Pozor by si podle majitelů a správců lesů měli dávat hlavně houbaři. Pan Dajč vyrazil v sobotu ráno na křemenáče, ale na některá svá místa raději ani nešel.

Zákazy vstupů do lesů, vzhledem k tomu, že se na některá postižená místa správci nebo majitelé lesů ještě ani nedostali, zatím nejsou hlášeny.

Lesy České republiky, které spravují polovinu všech lesů u nás, odhadují, že se jim podaří veškeré polomy po větrné bouři Mortimer odstranit do půl roku.
 

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Krátká zpráva

Joe Biden vulgárně zareagoval na reportéra, pak mu volal s omluvou

Americký prezident Joe Biden v pondělí vulgárně zareagoval na otázku reportéra Fox News. Novinář Peter Doocy se zeptal: "Myslíte si, že inflace je před volbami politickou přítěží?" Biden odpověděl a následně dodal: "Pitomý zku*vysyn." Nadávku, která neměla být veřejná, ale zachytily mikrofony. Biden později novináři zavolal, aby se mu omluvil.

Píše se na Deník.cz