Zahraničí

Jednání USA a KLDR bez výsledku, rozhovory o odzbrojení skončily

Jednání mezi Severní Koreou a Spojenými státy ve Stockholmu nepřineslo žádný výsledek. Severokorejci opustili místo jednání s tím, že americká strana přišla na jednání s prázdnýma rukama. Washington ale rozhovory označil za dobré. Spojené státy se snaží komunistickou KLDR přimět k ukončení jaderného programu.

Po více než osmi hodinách jednání se zástupci KLDR vyšel americký vyjednavač ven a unaveně se protáhl. Náročná schůzka skončila, alespoň podle Severokorejců byla neúspěšná. Detaily rozhovorů odmítli komentovat.

"Zodpovědnost za ukončení jednání bez jakéhokoliv výsledku je zcela na Spojených státech, jejichž postoj a přístup se nezměnil," uvedl vrchní severokorejský vyjednavač Kim Mjong Gil.

Američané ale vidí výsledky jednání jinak. Podle ministerstva zahraničí Spojených států prohlášení hlavního severokorejského vyjednavače neodpovídá obsahu ani povaze rozhovorů. Washington údajně přijal pozvání Švédska se za dva týdny k jednacímu stolu vrátit.

"Spojené státy přinesly kreativní nápady a vedly dobrou diskusi se svými protějšky z KLDR. Spojené státy a KLDR nepřejdou za jedinou sobotu 70 let válčení a nepřátelství na Korejském poloostrově," zhodnotil mluvčí ministerstva zahraničí USA Morgan Ortagus.

Související obsah

Obě strany jednaly poprvé od červnového setkání Kim Čong-una a Donalda Trumpa na hranicích Severní a Jižní Koreje. Předtím spolu lídři obou zemí debatovali v únoru v Hanoji, summit kvůli neshodám tehdy skončil předčasně bez dohody.

Výměnou za zastavení jaderného programu žádal diktátor Kim Čong-un uvolnění ekonomických sankcí. Severokorejci přitom před pár dny vypustili další ze střel, které by mohly nést jaderné hlavice. Tím podle Tokia nebo Washingtonu ohrožují bezpečnost celého světa.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz