Domácí

Česko trápí nedostatek zubařů, lidé musí často na ošetření dojíždět

Najít si zubaře začíná být v Česku stále větší problém a v některých městech nové pacienty nepřijímají vůbec. Lidé tak často musejí za zubařem dojíždět. Kromě Prahy na jednoho zubního lékaře připadá téměř 2000 lidí.

Nové nebereme ani nepřijímáme. To je odpověď většiny stomatologů v Česku. Kritická situace už panuje i ve větších městech, jako je například Ostrava.

V ordinacích od rána do večera vyzvánějí telefony, lidé se snaží k lékaři dostat. Jenže marně. "Denně pět až osm pacientů přijde nebo volá, obvolává, obvykle slyší - nepřibíráme nové pacienty," uvedl Radomír Otýpka z České stomatologické komory.

Největší problém sehnat zubaře mají lidé z pohraničí nebo malých měst či vesnic. Například město Štíty na Šumpersku už bylo tak zoufalé, že zahraničního zubaře nalákali na nově zrekonstruovaný byt i ordinaci. "Stálo nás to tři a půl milionu," sdělil starosta obce Štíty Jiří Vogel.

Související obsah

Když nemůžete sehnat zubaře, můžete se obrátit na svou pojišťovnu. Ta by vám měla zajistit nebo doporučit lékaře. Jestli se vás ale zubař ujme, je jen na něm. Podle stomatologické komory by ale pojišťovny mohly pomoci s tím, aby se zubaři nekoncentrovali jen do velkých měst.

"To můžou ovlivnit tím, že ordinace dostanou smlouvy pouze tam, kde jim to nabídne ta pojišťovna," vysvětlil Otýpka.
 

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz