Výbuch

Lidé poslali obětem výbuchu desítky tisíc. Zranění zůstávají v nemocnici

Lidé poslali obětem výbuchu desítky tisíc. Zranění zůstávají v nemocnici
Zdroj: TV Nova

Obyvatelé Lenory na Prachaticku se stále vzpamatovávají z výbuchu bytového domu, při kterém zemřel jeden člověk. Do sbírky vyhlášené na podporu rodin, které přišly o domov, už lidé přispěli 150 tisíc korun. Demolici domu bude financovat kraj.

Na pomoc lidem, kteří se zranili při explozi bytovky v Lenoře, i těm, kteří přišli o střechu nad hlavou, zřídily úřady dvě finanční a jednu materiální sbírku. Ta už ale byla zastavena, věcí je prý dost. Další vytvořila obec už v pátek ve spolupráci s nadací Adra, číslo účtu je 66888866/0300, variabilní symbol 577.

Druhou finanční sbírku zřídil o den později Jihočeský kraj, lidé mohou posílat finanční dary na účet číslo 370707070/0300. Na něm už je téměř 150 tisíc korun. "Jsem ráda, že se tak rychle našli lidé ochotní pomoci těm, kteří se ocitli v nouzi," uvedla hejtmanka Ivana Stráská.

Kraj zároveň oznámil, že zaplatí demolici poničeného domu a zajistí rozbitá okna a dveče proti větru a dešti. Bytovku je také nutné oplotit, aby do ní nikdo nemohl. Kolik bude demolice stát, zatím není jasné. O technologickém postupu a tím pádem i částce rozhodne statik.

Související obsah

Výbuch poničil i sousední domy. Obyvatelé jednoho z nich se už mohli do svých domovů vrátit, ti ostatní si ještě musí počkat. Řemeslníci se teď snaží udělat to nejnutnější, například zakrýt vysklená okna. Pravá polovina domu je ale mokrá od zásahu hasičů.

Dům podle policie někdo vyhodil do povětří úmyslně. V jednotlivých patrech hasiči podle informací TV Nova našli rozmístěny tři desetikilové propanbutanové lahve. Viníkem je zřejmě muž, který při explozi zemřel. Další dva lidé se těžce zranili, sedm je zraněno lehce.


Podívejte se na reportáž TV Nova o případu:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz