Domácí

Rychlovlaky v Česku budou dřív! Výstavba může začít už v roce 2025

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce, aby vysokorychlostní trať, která má vést přes Českou republiku až do Polska, byla v provozu už v roce 2050. Některé úseky by ale mohly být hotové výrazně dříve.

Trať, po které se mají prohánět vlaky rychlostí přes 300 km/h, se stává čím dál reálnější. V současné době se dělají studie proveditelnosti. Stavební povolení na první úseky by mohla mít Správa železniční dopravní cesty už v roce 2025.

Má jít o pilotní úsek z Prahy Běchovic do Poříčan a z Přerova do Ostravy. Oba úseky se mají připravovat pilotně - zatím jako izolované a SŽDC s jejich stavbou nechce čekat.

Výstavba vysokorychlostní trati výrazně zkrátí jízdní dobu. Z Prahy do Brna se tak mají cestující dostat už za hodinu. Cesta z Prahy do Jihlavy má zabrat 45 minut a například z Brna do Ostravy pak 40 minut. Z Prahy do Ostravy se pak cestující dostanou za necelé dvě hodiny.

Související obsah

Trať má být určená výhradně pro osobní vlaky. Cílem projektu je přiblížit regiony k hlavním centrům a umožnit tak obyvatelům regionů rychlejší a pohodlnější dojíždění za prací a vzděláním.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz