Domácí

Lucii zadrželi v hotelu, dcera zůstala v Brazílii sama! Co s dítětem bude dál?

Lucii zadrželi v hotelu, dcera zůstala v Brazílii sama! Co s dítětem bude dál?
Zdroj: facebook

Češka Lucie T. se podle brazilské policie snažila propašovat do Thajska kokain. Do země odjela i se svou dvouletou dcerou, která najednou zůstala bez maminky. V takových situacích se Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí společně s dalšími úřady snaží co nejrychleji dítě vrátit domů. Důležité pak je, kdo se o něj postará dál. Můžou to být příbuzní nebo také pěstouni.

Děti jezdí se svými rodiči často na dovolenou. Bohužel se může stát, že dítě najednou zůstane v cizině úplně samotné. Rodiče se mohou například utopit nebo zemřít během nehody. Dalším případem je například zadržení místní policií. Přesně to se stalo 11. září. Pro Lucii T. si měla policie ze Sao Paula přijít přímo na hotelový pokoj. Původně se však hovořilo o letišti.

Brazilská policie Lucii sledovala už dlouho. Měla spolupracovat s mezinárodním gangem obchodníků s drogami. Na ně si policisté došlápli o den dříve. Státní úřad pro vyšetřování trestných činů zadržel v přístavu Santos několik zásilek s kokainem. Jedna měla putovat do České republiky, uvedla vláda Sao Paula na svém webu. V poutech skončilo celkem osm lidí včetně Lucie. Ta však v brazilském Sao Paulu byla i se svou dvouletou dcerou.

O děti, které zůstanou v cizí zemi samy, se poté snaží postarat Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (UMPOD). "Pokud se dítě ocitne bez doprovodu, realizuje se repatriace ve spolupráci s Orgánem pro sociálně-právní ochranu dětí," vysvětlil TN.cz Zdeněk Kapitán, ředitel úřadu.

Související obsah

O nezlatilce se pak po celou dobu jejich pobytu v zemi stará zastupitelský úřad. Nejdůležitější je dítě co nejrychleji dostat domů. Poté se řeší, kdo se o něj postará. "V ČR se hledá další pečovatel, okruh příbuzných, pěstounská péče. Nejčastěji však děti podle statistik skončí u příbuzných, hlavně prarodičů," doplnil Kapitán.

Maminka tří dětí Lucie T. měla mít drogy schované v replice obrazu od Leonarda da Vinciho Poslední večeře a v šachovnici. Do Brazílie odjela s dcerou na začátku září a o všem také informovala na svých sociálních sítích. Krátce před zadržením se odmlčela. Podle jejích známých měla mít problémy s dluhy. I přesto byla prý vždy při penězích. 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz