Evropská komise

Evropská komise žaluje Polsko! Ohrožuje prý nezávislost soudů

Evropská komise zažalovala Polsko kvůli novému zákonu, který údajně ohrožuje nezávislost justice. Umožňuje totiž trestat polské soudce. Záležitost bude projednávat Soudní dvůr Evropské unie.

"Soudci nejsou chráněni před politickou kontrolou, justiční nezávislost je proto narušena," rázně vzkázala Evropská komise Polsku. Případ ve čtvrtek podala k prošetření Soudnímu dvoru Evropské unie.


Rozkol mezi unijním orgánem a členskou zemí vyvolala novela polského justičního zákona, která umožňuje, aby řadoví polští soudci čelili vyšetřování i postihům, a to na základě jejich soudních rozhodnutí.


Letos v březnu Komise zahájila řízení z důvodu, že nový disciplinární řád podkopává nezávislost polských soudců a negarantuje, že budou soudci ochráněni před politickou kontrolou, což vyžaduje Soudní dvůr EU.

Související obsah


Justiční reforma vzešla z vlády konzervativní strany Právo a spravedlnost. Podle opozice se tím strana snaží posílit svou moc. Obrat v situaci zřejmě nepřinesou ani parlamentní volby, které proběhnou o víkendu. Strana PiS si podle předvolebních průzkumů svůj mandát obhájí.


Pro stranu je to už druhý konflikt s Bruselem. Soud EU totiž letos smetl ze stolu zákon, který měl snížit hranici pro odchod do důchodu soudců polského nejvyššího soudu, a to z důvodu, že odporuje unijnímu právu.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz