Android

Odborníci varují! Tyto aplikace byste měli ze svých telefonů hned smazat

Odborníci varují! Tyto aplikace byste měli ze svých telefonů hned smazat
Zdroj: Profimedia

Před patnácti aplikacemi, které se objevily v obchodě Google Play, varuje britská bezpečnostní firma Sophos. Po celém světě si je nainstalovalo přes milion uživatelů. Aplikace ale pouze uživatelům cpou nechtěnou reklamu a následně se brání tomu, aby je lidé ze svého telefonu smazali.

Jako příklad uvádí společnost Sophos aplikaci Flash On Calls & Messages, které také vystupovala pod názvem Free Calls & Messages, což naznačuje, že by měla umět zdarma volat a posílat zprávy. Když si jí ale po instalaci chtěl uživatel spustit, objevila se jen chybová hláška "Tato aplikace není kompatibilní s vaším zařízením".

Poté uživatele přesměrovala do obchodu Google Play na aplikaci Google Mapy. Závadná aplikace pak uživateli zmizí ze seznamu nainstalovaných aplikací. Podobně se schovávají i další programy, na které Sophos upozornil.

Pokud nezmizí ze seznamu aplikací úplně, alespoň se vydávají za jinou, to znamená, že se v seznamu objeví s jinou ikonkou a s jiným jménem. V seznamu se pak vydávají za "Update" (Aktualizaci), "Back up" (Záloha), "Time Zone Service" (Časová pásma) či za obchod Google Play.

Aplikace se vydávají například za čtečku QR kódů, program na úpravu obrázků či na nalezení ztraceného telefonu. Jediné, co ale dělají, je to, že lidem, kteří si je nainstalovali, se většinou přes celý displej zobrazují otravné reklamy.

Kompletní seznam problematických aplikací:

Flash On Calls & Messages
Read QR Code
Imagine Magic
Generate Elves
Savexpense
QR Artifact
Find Your Phone : Whistle
Scavenger - - - speed guard
Auto Cut Out Pro
Background Cut Out
Photo Background
ImageProcessing
Background Cut Out New
Auto Cut Out

Ikony, jaké aplikace používaly, najdete na stránkách společnosti Sophos.

Související obsah

Podle britského listu Daily Mirror byly všechny z obchodu Google Play odstraněny. Než tak ale obchod učinil, stihlo si je stáhnout 1,3 milionů uživatelů. Bezpečnostní firma také radí před instalací jakékoliv aplikace důkladně pročíst hodnocení a recenze ostatních lidí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Televizní noviny se těší vysoké sledovanosti

TV Nova potvrdila pozici jedničky na televizním trhu, když její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny zaznamenala minulý týden v pondělí rekordní podíl na sledovanosti. Televizní noviny dosáhly ve všední dny minulého týdne průměrného podílu na sledovanosti 39,93 % diváků v CS 15-54. V kategorii 4+ sledovalo Televizní noviny každý všední den průměrně 1 570 000 lidí. Rekordní podíl na sledovanosti v letošní podzimní sezóně zaznamenaly Televizní noviny v pondělí 22. listopadu 2021, když dosáhly 43,27% share v cílové skupině 15-54. Nejsledovanějším pořadem televizního trhu uplynulého týdne v hlavních cílových skupinách se staly Televizní noviny ze čtvrtka 25. listopadu 2021 - nenechalo si je ujít 1 695 000 diváků starších 4 let.

Krátká zpráva

V Hrabalově chatě bude muzeum

Zastupitelstvo Středočeského kraje schválilo odkup chaty Bohumila Hrabala v Kersku. Chata, ve které spisovatel žil a tvořil, odkoupí kraj za 9 900 000 Kč. Cílem je otevřít toto významné místo veřejnosti a vybudovat expozici připomínající Hrabalův život, tvorbu i vztah k rekreační osadě Kersko. V plném provozu by výstava v chatě měla být v roce 2024.

Píše se na Deník.cz