Výcvik

Drsný výcvik mladých policistů: Krev, křik, štěkot psů i superdrony

Místnosti, které jsou pokaždé jiné, bezpilotní letadla, jedinečná lezecká stěna nebo pokročilé poskytování první pomoci. S tím vším se mohou setkat policisté při výcviku v Sadské nedaleko u Prahy. Místní Školní policejní středisko je raritou. Podívejte se na video.

"Odhoďte zbraň a zůstaňte stát s rukama nad hlavou," řve jeden ze studentů Školního policejního střediska Sadská na Nymbursku. Probíhá tu totiž jedna z modelových situací, kterou berou žáci velice vážně.


Kolem duní hudba, štěká policejní pes, na místě se válí odpadky, střepy, brečí zranění lidé a prosí o pomoc. V nepřehledné situaci se snaží muži zákona zorientovat a poté jí co nejlépe vyřešit. Celé akci přihlíží lektor, který po jejím skončení vytkne studentům chyby a zopakuje, jak by měli příště postupovat.

Související obsah"Areál policejního střediska Sadská má mnoho využití. Je určená nejen pro začátečníky, ale pomáhá vzdělávat a připravovat policii po celou jejich kariéru," říká ředitel krajského ředitelství policie středočeského kraje Václav Kučera.


Středisko se může pyšnit unikátní lezeckou stěnou, která imituje skutečný zásah na budovách. Taktické modelové místnosti, ve kterých jsou pohyblivé příčky a tak vytvoří policistům pokaždé jiné prostředí. "K tomu jsou místnosti monitorované kamerami a studenti zpětně vidí na videu, kde udělali při akci chybu," doplňuje vedoucí Školního policejního střediska Sadská Petra Hofmanová.

Související obsahDůraz se klade na poskytnutí první pomoci, kde muže zákona školí za použití speciálního zdravotnického batohu. Ten využijí v situacích, kdy jsou na místě dřív než záchranka a zraněný potřebuje ošetřit. "Dřív mohli použít pouze lékárničku, kterou mají ve vozidle a vyčkat na příjezd záchranné služby. Takhle přece jen mají možnost po použití různých věcí zachránit zdraví člověku," popsala situaci Petra Hofmanová.


Dále se tu využívají videokonferenční hovory, díky kterým lze vyslýchat vězně i na dálku z vězení. Využít ho lektor může i pro školení velkého počtu žáků po celé republice. Výcvik připravuje i třeba na ohledání místa činu nebo výslechy obětí ve výslechových místnostech.


Důležitou součástí areálu je i místo, kde se studenti učí ovládat bezpilotní drony. "Dřív se při pátracích akcích používal vrtulník, drony jsou ale mnohem levnější a díky nim se i neplýtvá časem," dodal Ondřej Smotlacha, zodpovědný za provoz dronů.

Související obsahPolicisté se do Sadské rádi vracejí. První 3 měsíce služby tu jsou ubytovaní, učí se střílet, skloubit teorii s výkonem a ve volném čase si zlepšují fyzičku běháním a v posilovně. Výcviku se věnují od 9 ráno do 15:30 a denně se tu vystřídá na 150 policistů. K tomu středisko nabízí náborové a letní kempy nebo krajské přebory dračích lodí.


Do budoucna by rádi rozšířili svůj areál o indoorové cvičiště, nyní jsou ale v jednání s vlastníkem sousedního areálu.


TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch má koronavirus

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má koronavirus. "Z pátku na sobotu mi nebylo dobře, proto jsem si došel preventivně na PCR test. Ten bohužel ukázal, že jsem pozitivní. Nastupuji tak do 14denní izolace. Díky očkování mám mírný průběh a budu pracovat z domova," napsal na twitteru.

Píše se na Deník.cz