Evropská rada

Brexit je blíž! Máme novou dohodu, oznámili Johnson a Juncker

Velká Británie a Evropská unie vypracovaly novou dohodu o brexitu. Ve čtvrtek před polednem to na twitteru oznámili předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a britský premiér Boris Johnson. Lídři členských zemí budou odpoledne jednat v Bruselu, tématem summitu má být i brexit.

"Kde je vůle, tam je dohoda – jednu máme! Je to spravedlivá a vyrovnaná dohoda pro EU a pro Velkou Británii a důkaz našeho odhodlání najít řešení. Doporučuji Evropské radě ji schválit," tweetoval Juncker.

Skvělou novou dohodu si pochvaloval i britský premiér Boris Johnson. Vyzval parlament, aby brexitovou dohodu na mimořádném zasedání v sobotu schválil a vláda se tak mohla posunout k jiným prioritám, jako jsou náklady na život, zdravotnictví, zločinnost a životní prostředí.

Británie má z Evropské unie vystoupit na konci října, vyjednavači rokovali o nové dohodě celou středu. Podle stanice Euronews se podařilo dořešit velkou část sporných bodů. Text dohody, který by lídři členských států mohli projednat na čtvrtečním a pátečním summitu Evropské rady, ale ještě ráno nebyl na světě.

"Nejdůležitější část dohody je připravená. Teoreticky bychom ji mohli přijmout zítra a vyhnout se tak chaosu a neštěstí, které by způsobil nekontrolovaný odchod Spojeného království z Unie," řekl ve středu večer předseda Evropské rady Donald Tusk.

Podle webu Politico stála v cestě dohodě pouze shoda nad daní z přidané hodnoty. Londýn podle diplomatů, se kterými mluvilo Politico, chce, aby Severní Irsko mělo vlastní režim DPH přesto, že zůstane v celní unii s EU. Vyjednávači ale předpokládali, že se podaří neshody dořešit.

Související obsah

S vyjednaným textem budou muset souhlasit unijní lídři a hlavně jej bude muset schválit britský parlament, což se u dohody, kterou s Unií vyjednala bývalá britská premiérka Theresa Mayová, nepovedlo na třikrát.

Demokratická unionistická strana přitom ve čtvrtek ráno uvedla, že nemůže Johnsonovu dohodu podpořit. Vadilo jim, že by panoval jiný celní režim v Severním Irsku a ve zbytku království, výhrady měli i ohledně DPH. V reakci na oznámení dohody uvedli, že jejich výhrady trvají.

Lídři unijních zemí se v Bruselu sejdou ve čtvrtek odpoledne a pak také v pátek. Kromě jednání o Brexitu jsou v agendě summitu i další témata. Prezidenti a premiéři členských zemí mají projednávat třeba dlouhodobý rozpočet EU nebo strategickou agendu a priority EU na roky 2019 až 2024. Těchto jednání se zúčastní i nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která představí priority nové Komise. Tématem má být i změna klimatu.

Česko bude na summitu zastupovat premiér Andrej Babiš. Toho před zasedáním Evropské rady, které začíná v 15. hodin, čeká jednání s ředitelem Generálního ředitelství Evropské komise pro rozpočet Gertem Janem Koopmanem, jednání frakce ALDE a pracovní jednání předsedů vlád zemí Visegrádské čtyřky.

Podívejte se na reportáž TV Nova ze zasedání Evropské rady v Bruselu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz