žloutenka

Žloutenka se šíří. Nakažené hlásí už také Středočeský kraj!

Po Libereckém kraji se nákaza žloutenky dostala už i do Středních Čech. Zatím jde sice jen o tři případy, ale podle odborníků může i tady nemoc přerůst v epidemii.

Tři nakažené hepatitidou typu A hlásí Mladá Boleslav. Onemocnění u dítěte předškolního věku jako první odhalili v mateřské školce. Podle hygieniků se nakazilo od svého otce.

"Ve Středních Čechách máme tři potvrzené případy žloutenky typu A. Jedná se o muže, tedy tatínka, a jeho dvě děti," potvrzuje mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

Nákaza se do Středočeského kraje dostala pravděpodobně z Turnova. Od začátku letošního roku onemocnělo hepatitidou typu A v Libereckém kraji už jednaosmdesát lidí.

"Počet nemocných nám za poslední asi čtyři týdny stále přibývá. A v té vazbě na ohnisko nákazy v Turnově evidujeme padesát devět nemocných," dodává mluvčí liberecké hygieny Zuzana Balašová.

Související obsah

 

Liberecká krajská hygienická stanice teď zjišťuje, odkud nákaza pochází. Může to být z vody i z potravin.

Příznaky hepatitidy typu A jsou shodné s příznaky chřipkových onemocnění. Ke správnému určení diagnózy je proto potřeba vyhledat pomoc praktického lékaře.

Jako prevence poslouží dodržování základních hygienických návyků. Ne nadarmo se žloutence říká nemoc špinavých rukou.

Protiepidemická opatření musí teď dodržovat v mateřské školce na Mladoboleslavsku, kde se nákaza objevila. Jde jak o dezinfekci budovy, tak o preventivní očkování dětí i personálu.

Inkubační doba žloutenky typu A může být až padesát dní. S virovou nákazou se nejlépe vyrovnávají děti, komplikovaná může být naopak pro astmatiky nebo kardiaky.

pez, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz