Nemoc

Neobjevená nemoc může zabít 80 milionů lidí, varují experti

Neobjevená nemoc může zabít 80 milionů lidí, varují experti
Zdroj: Profimedia

Experti ze Světové zdravotnické organizace (WHO) na nedávném setkání důrazně varovali před takzvanou Nemocí X - dosud neobjevenou chorobou, jejíž epidemie by podle odhadů mohla zabít až 80 milionů lidí.

Vědci zároveň také hledají vakcíny, které by dokázaly s dosud neznámými nákazami a patogeny bojovat, píše britský The Sun.

Varování výzkumníci, vedení bývalým šéfem WHO, vydali minulý měsíc. Hovoří o smrtící látce napadající dýchací soustavu, která by podle nich mohla zabít 50 až 80 milionů lidí.

Patnáctka odborníků na veřejné zdraví zároveň kritizovala "cyklus paniky a zanedbávání", který je podle nich charakteristický při řešení krizových situací při ohrožení zdraví populace.

Nyní Koalice pro epidemiologickou připravenost a inovace (Coalition of Epidemic Preparedness Innovations - CEPI) ohlásila, že shání peníze na vývin nových vakcín, které by dokázaly s dosud neznámou hrozbou zatočit.

Související obsah

 

"Můžeme si být jistí tím, že další epidemie je na obzoru. Není to záležitost jestli, ale kdy," má jasno ředitel CEPI Richard Hatchett.

Proto je podle něj důležité být připravení a mít k ruce technologii, která se dá rychle nasadit v případě nové látky s epidemickým potenciálem.

Aktuálně výroba vakcín trvá roky, nové technologie by cyklus měly zkrátit na měsíce, či dokonce týdny.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz