Jízdenka

Lidi čeká ve vlacích chaos i zdražení, kraje chtějí lístky prodávat samy

Cestující na železnici čeká koncem roku chaos v nakupování jízdenek. Končí totiž desetileté smlouvy mezi Českými drahami a jednotlivými kraji. Některé z nich proto chystají výrazné změny. Například zavádějí vlastní jízdenky pro osobní, nebo spěšné vlaky a budou je prodávat samy. České dráhy tak zavřou kolem 150 pokladen po celé republice.

Šest krajů chce mít kontrolu nad výběrem tržeb za prodej jízdenek. O zjednodušení se tu ale nedá vůbec mluvit. Některé kraje s tím začnou v půlce prosince, jiné od nového roku.

"Plzeňský a Liberecký kraj nechají na cestujících, jestli si koupí u jedné pokladny lístek Českých drah nebo ten krajský," říká mluvčí ČD Vanda Rajnochová. Lidé tak mohou při nákupu potenciálně ušetřit i desítky korun.

Jinde ale na výběr nebude. Na Moravě se zase krajské úřady rozhodly, že jízdenku do osobních a spěšných vlaků musíte mít koupenou od nich. Rychlíkem zase pojedete pouze na lístek Českých drah.

Související obsah

 

Když vám ujede rychlík, máte smůlu, v osobáku vám už jízdenka Českých drah nebude k ničemu a musíte si koupit novou, krajskou.

Při vnitrokrajských cestách už například nebudou platit slevové karty Českých drah, a tím pádem budou mít změny jednoznačný výsledek - zdražení.

Příklad? Pokud někdo jezdí pravidelně ze Šumperka do Olomouce, za rok nyní zaplatí i díky slevám přibližně 16 tisíc, od nového roku ho to bude stát skoro dvakrát tolik, 29 tisíc. Na druhou stranu může cestující v některých krajích na stejný lístek využít například autobus nebo městskou hromadnou dopravu.

Podívejte se na reportáž o chystaných změnách na železnici:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz