Včely

Včelstva decimují vosí roje: Vyžerou med, včely vyženou či zabijí!

Včelaři ve východních Čechách řeší velký problém. Včely jim v úlech decimují vosí roje. Vyžerou medové zásoby a včely buď vyženou nebo usmrtí.

A včely, které útok přežijí, pak stejně uhynou mimo úl hladem a zimou. Někteří včelaři už takhle přišli o většinu svých včelstev a zatím vůbec nevědí, jak náletům vos zabránit.

Hlavně v okolí Týniště nad Orlicí nálety vosích nájezdníků zdecimovaly desítky včelstev, vlastně tu není včelaře, který by nesčítal škody.

"Ze sedmi včelstev mám tři. Ty úly jsou prázdné, bez včel, bez zásob, bez medu," zoufá si včelař Petr Baše.

Vosy si podle včelařů zřejmě předávají informace, že po letošním létě je v úlech medu dost. Dovnitř se dostanou česnem - tedy hlavním vchodem, zásoby sežerou, včely vyženou nebo rozkousají.

Související obsah

 

Ty včely, které se zachrání tím, že uletí, ale stejně venku nepřežijí. Včelaři zkoušejí všechno možné, jak se vosám bránit. Zmenšují česna, ale agresivní vosy se prý dokážou dovnitř dostat i tak. A rovněž lákat vosy na sladkou pochoutku se míjí účinkem.

Problém s agresivními vosími útočníky řeší i veterinární správa. Včelařům teď nezbývá nic jiného než doufat, že alespoň některá oslabená včelstva do jara přežijí a oni je budou moci rozmnožit a vyloupené úly alespoň zčásti doplnit.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Včely

Důležité Události

Píše se na Deník.cz