Dotace

Za dotace si firmy koupily letoun či foťák. Šly i nadnárodním korporacím

Dotace určené hlavně pro malé a střední podniky čerpaly i nadnárodní korporace. Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu rozdělování peněz dostatečně nekontrolovalo. Firmy navíc z dotací kupovaly foťáky nebo drony a ne technologie, na které byly určeny.

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zabýval dotacemi z evropských operačních programů "Podnikání a inovace" a "Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost". Peníze měly v první řadě směřovat malým a středním podnikům, určeny byly na informační a komunikační technologie (ICT).

Firmy měly za dotace vybudovat datová centra, vyvinout nová ICT řešení nebo vystavět centra sdíleních služeb tak, aby zlepšily svou pozici na trhu. Od roku 2007 získalo podporu 727 projektů za více než 7,3 miliardy korun, z toho pět miliard šlo z unijního rozpočtu.

Dotace ale dostávaly i velké nadnárodní korporace, které mají navíc sídlo mimo Evropskou unii. Úspěšnost programů se pak posuzovala především podle toho, kolik peněz se podařilo vyčerpat. Ministerstvo průmyslu a obchodu pak podle NKÚ rozdělování peněz nedostatečně kontrolovalo.

Související obsah

"Podporu dostávaly i projekty, které hodnoticí komise nedoporučila. Navíc příjemci dodávali nereálné údaje a kontrola projektů byla převážně jen formální a nedůsledná," uvedl NKÚ ve zdůvodnění kontrolní zprávy.

Miliony tak místo na informačně-technologická centra směřovaly například na nákup letounu a stavbu hangáru. Další milion byl určen na nákup mobilní kamery, profesionálního dronu nebo digitální zrcadlovky. Resort ani nezjišťoval, zda je toto vybavení pro firmu opravdu nezbytné.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz