Lesy

Pestrým lesem proti kůrovci! Dobrovolníci vysadili tisíce stromků

Pestrý les, ve kterém nemá kůrovec šanci - o to se teď snaží lesníci po celé republice. Přispěla k tomu i víkendová akce s názvem Den za obnovu lesa. V rámci ní přes 30 tisíc dobrovolníků vysadilo jen ve středních Čechách 50 tisíc stromků.

Na 14 místech se o víkendu sázely stromky v rámci Dne za obnovu lesa. Zájem byl tak obrovský, že sazenice zbyly jen pro registrované příchozí. Kdo přišel pozdě a bez registrace, měl smůlu.

"Nejde mi to upřímně vůbec, ještě jsem na to nepřišla," prohlásila jedna z dobrovolnic. "Já jsem to chtěl dělat i trošku punkově, sázet třeba v centru Prahy po nocích. Ale přítelkyně mi to zakázala," smál se další nadšenec.

"Chtěli jsme ukázat lidem, co se v lesích dneska děje. Bude to mít odraz v příštích desetiletích," uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

Související obsah

Ještě před sto lety se v Česku sázely hlavně jednodruhové lesy, a to většinou smrkové. Jenže takový porost je náchylný na sucho i na nemoci. Nové by proto měly být rozmanité a sazenice různě staré. "Buky, jedle, je to určitá příměs smrků, je to bohatá směs desítek dřevin. Tak, aby ty lesy byly co nejpestřejší," popsal Vojáček.

Nové lesy potěší za pár let i houbaře. Podle mykologů jsou pro ně listnaté lesy rájem a na úrodu jsou mnohem bohatší než ty jehličnaté.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz