Televize

Konec vysílání v DVB-T se blíží. Takto nepřijdete o oblíbené programy

Na konci listopadu začne na základě evropské dohody proces vypínání současného vysílacího formátu pozemního vysílání DVB-T. Diváků televize Nova, kteří využívají klasickou anténu, se změna dotkne až na začátku příštího roku. Spousta lidí řeší přechod na nový formát vysílání nákupem nového televizoru. Na změnu se přitom dá připravit i jinými způsoby.

Televize a set top boxy – ty v posledních týdnech mizí z českých prodejen ve velkém. V některých obchodech s elektronikou evidují několikanásobně zvýšený zájem.

"Při meziročním srovnání říjen 2018 versus říjen 2019 vzrostl počet prodaných televizí o 60 procent, u set top boxů to je dokonce pětinásobně," upozornila mluvčí prodejen elektroniky Alza.cz Patricie Šedivá.

Potvrzuje to i vedoucí prodejny Datart Tomáš Křepelka. "Nákup televizí se několikanásobně zvýšil, protože vnímají tu změnu tak, že budou potřebovat nový přístroj, případně to řeší formou set top boxů u nějakých těch levnějších variant," vysvětlil Křepelka.

"Chci koupit novou televizi, protože čekám, že bude změna toho signálu za dva měsíce," řekl muž oslovený v anketě TV Nova. "Stojí to určitě víc peněz, ale zase po deseti letech si myslím, že je rozumný tu televizi vyměnit," dodala v anketě oslovená žena.

Související obsah

Na změnu se ale dá připravit i prostřednictvím poskytovatelů alternativního příjmu televize. "Vedle set top boxu a nové televize jsou možností kabelové televize, satelity, případně IPTV," radí náměstek pro digitalizaci a inovace z ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko.

Jejich zákazníci totiž nemusí změnu vysílacího standardu řešit vůbec. "Naše služby jsou přenášeny pomocí kabelových technologií, takže se pro ně vůbec nic nemění," uvedl mluvčí poskytovatele kabelové televize Vodafone ČR Marek Steiger.

"Pokud používají internetovou nebo satelitní televizi, mají na výběr daleko větší množství kanálů, HD rozlišení a mají možnosti používat archiv nebo zpětné zhlédnutí, tuto možnost terestrické vysílání nedává," vyjmenovává další výhody alternativních příjmů televizního signálu mluvčí Digi TV Andrej Čírtek.

Související obsah

"I po vypnutí vysílačů jim televize pojede tak jako byli doposud zvyklí," dodává mluvčí společnosti O2, poskytovatele IPTV, Kateřina Mikšovská.

"Samozřejmě je potřeba počítat s náklady, kolik bude každý spotřebitel platit každý měsíc," upozornil Očko.

Ukončení vysílání programů televize Nova v DVB-T a přechod na nové vysílání DVB-T2 začíná v Praze 8. ledna, první přejdou k novému systému stanice Nova 2, Nova Gold a Nova Action. 9. ledna pak v Praze přestanou v DVB-T a začnou na nové frekvenci vysílat i stanice Nova a Nova Cinema, další kraje budou následovat.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chile povolilo sňatky osob stejného pohlaví

Chilský kongres schválil sňatky mezi osobami stejného pohlaví. Zákon ještě musí podepsat prezident, ale ten se již dříve vyslovil pro. V konzervativní katolické zemi trvalo schválení zákona čtyři roky. Chile se tak přidalo k více než dvacítce zemí světa, kde jsou homosexuální sňatky legální. Z latinské Ameriky jsou to ještě Argentina, Brazílie, Kolumbie, Kostarika a Uruguay.

Krátká zpráva

Odborníci uklidňují, omikron nebude horší než delta

Dle dosavadních zjištění je „téměř jisté“, že covidová mutace omikron nevyvolává těžší průběh nemoci než varianta delta, spíše by to mohlo být naopak, i když je nakažlivější, prohlásil epidemiolog a poradce americké vlády Anthony Fauci. Podobně se vyjádřil představitel Světové zdravotnické organizace Michael Ryan, který nepochybuje o tom, že současné vakcíny ochrání i v případě omikronu před těžkou formou onemocnění koronavirem.

Píše se na Deník.cz