ČSA

ČSA objednaly nové airbusy! Zvládnou i lety přes Atlantik

ČSA objednaly nové airbusy! Zvládnou i lety přes Atlantik
Zdroj: Airbus.com

České aerolinie oznámily ve středu objednávku sedmi nových letadel. Vybraly si čtyři stroje Airbus A220 pro regionální linky a tři letouny Airbus A321XLR, které zvládnou i dálkové lety do severní Ameriky. Nové stroje umožní ČSA vyřadit vrtulová letadla ATR, kterým končí leasing.

Objednávku letadel potvrdily ČSA i výrobce. Airbus na svých stránkách také zveřejnil vizualizace, jak budou stroje v barvách ČSA vypadat. Podle dopravce skupina Smartwings, do které ČSA patří, s Airbusem jednala několik měsíců. ČSA měly opce ještě na sedm letadel z původní objednávky z roku 2006. Dohodly se ale na tom, že odeberou jiné typy letadel, než původně objednaly.

"Letouny Airbus A220 a A321XLR zapadají do naší dlouhodobé strategie na rozvoj destinací a sítě linek. Zařazení letadel do flotily ČSA přinese konkurenční výhodu, zatraktivní nabídku a navýší kapacitu na stávajících linkách. Pevně věřím, že tento krok bude pozitivně oceněn cestujícími, neboť letouny díky zcela novému uspořádání kabiny nabízí nejvyšší možnou úroveň kvality pohodlí ve své třídě i na dlouhých letech," uvedl Petr Kudela, předseda představenstva ČSA.

Letouny Airbus A220 vyvinula kanadská společnost Bombardier. Vývoj ale společnost finančně vyčerpal a tak Bombardier prodal celý projekt regionálních letounů Airbusu. Letadla začala létat v roce 2016 u švýcarských aerolinií Swiss. Velký úspěch s nimi slaví především lotyšské Air Baltic, které objednaly hned padesát letadel. Stroje si objednaly také například Air Canada, americká Delta Air Lines, další americké aerolinie JetBlue nebo německá Lufthansa.

Zdroj: Airbus.com

ČSA je mají objednané ve větší variantě -300, podle tiskové zprávy do letadel namontují 149 sedaček v jedné třídě. Oceňují, že letoun má nižší spotřebu a je tišší než starší letouny. Dva letouny dostanou už koncem příštího roku, další obdrží v 1. a 2. čtvrtletí roku 2021.

"Toto je skvělá volba pro České aerolinie. Airbus A220 se ukázal jako velice úspěšné letadlo v Evropě s vysokou mírou denní využitelnosti, což svědčí o jeho výjimečné univerzálnosti," říká Christian Scherer, obchodní ředitel společnosti Airbus.

Airbusy A321 už ČSA v minulosti provozovaly, dva stroje využívaly pro charterové lety. A321XLR je modernizovanou verzí, která vychází z Airbusu A321neo s novými úspornějšími motory, nabízí ale vyšší dolet. Airbus spuštění programu oznámil na aerosalónu v Paříži letos v červnu a hned na stroj získal desítky objednávek.

"Airbus A321XLR má nejdelší dolet z řady A320 Family umožňující klientům cestovat pohodlně, přičemž v rámci rozšiřování sítě linek budou ČSA zároveň těžit z výrazně nižší spotřeby paliva," dodal Scherer.

Související obsah

Podle tiskové zprávy bude mít letoun dolet až 8 700 km, bez problémů tak zvládne let na severovýchod USA. Podle Airbusu má navíc o 30 % nižší spotřebu paliva na jednoho cestujícího v porovnání s předchozí generací letadel. ČSA by jej podle výrobce měly převzít v uspořádání se dvěma třídami a s 195 sedačkami. Dodat je Airbus má v roce 2025.

ČSA mají ve flotile 14 letadel – šest airbusů A319, z nichž ale pět létá v pronájmu pro německé Eurowings, pět vrtulových letadel ATR 72, které nahradí právě airbusy A220. Dále mají ČSA ve svých barvách jeden Boeing 737-800 a jeden dálkový Airbus A330-300. Na linkách ČSA pak také často létají boeingy mateřské společnosti Smartwings.

TN.cz

K tématu ČSA

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz