Výzdoba

Města se už chystají na Vánoce. Za výzdobu zaplatí statisíce!

Už nyní, dva měsíce před Vánocemi, začínají první města s vánoční výzdobou svých ulic a náměstí. Ta největší vyjde na milióny korun. Letošní náklady jsou často vyšší, než ty loňské.

V Pelhřimově už mají tak připravenou výzdobu, že by tam už Vánoce mohly začít. Výzdoba města vyjde na 120 tisíc korun. Vánoční výzdobu už začali instalovat i v Karviné. Pracovníci technických služeb dekorace rozvěšují po všech lampách veřejného osvětlení.

"Magistrát letos vynaloží na instalaci a osvětlení 700 tisíc korun a dalších 400 tisíc korun na nákup nových vánočních prvků," řekl mluvčí karvinského magistrátu Lukáš Hudeček. Jinde je zatím ticho před vánoční bouří. Zdobit ulice a náměstí začnou většinou nejdříve od poloviny listopadu. Nejdražší výzdobu budou mít tradičně v Praze.

Magistrát hlavního města vyjde letos vánoční výzdoba na více než 2 milióny, další stovky tisíc bude stát ostatní městské části. "Vánoční výzdoba bude připravená na první adventní víkend, kdy se bude rozsvěcet i vánoční strom," řekl Vít Hofman, mluvčí hlavního města Prahy.

Související obsah

Vánoční výzdoba v Brně bude stát 1,8 milionu korun. To je přibližně stejná částka, kterou město zaplatilo i loni. V některých městech se ovšem letošní Vánoce prodraží.  Například v Českých Budějovicích loni investovali do vánoční výzdoby 682 tisíc korun. Letos to bude o několik desítek tisíc korun víc, město totiž plánuje výzdobu rozšířit. "Letos město Plzeň vynaloží na výzdobu cirka 1,5 miliónu korun," řekl Milan Sterly, ředitel správy veřejného statku Plzeň.

Většina velkých měst zaplatí za vánoční výzdobu nejméně stovky tisíc korun. Jen v Olomouci pronajímají náměstí soukromé společnosti, která tam uspořádá vánoční trhy a ta jí za to zadarmo vyzdobí město. Menší městečka nebo vesnice stojí dekorace ulic a návsí většinou pakatel.

V Ořechu ve Středočeském kraji dají za vánoční výzdobu do deseti tisíc korun. Celkově náměstí a ulice měst po celém Česku ozdobí vánoční dekorace za více než deset milionů korun.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Výzdoba

Důležité Události

Krátká zpráva

Královna Alžběta už zase pracuje

Britská královna Alžběta II. se vrátila ke svým povinnostem. Virtuálně přijala na audienci dva velvyslance. Přes internet hovořila s Gunnem Kimem z Koreje a Markusem Leitnerem ze Švýcarska. Královna by se měla 1. listopadu zúčastnit recepce o změně klimatu. Závěrečné rozhodnutí k její účasti by mělo přijít do víkendu, napsal deník Daily Mirror.

Píše se na Deník.cz