Mrtvice

Mrtvice ročně zabije tisíce Čechů! Smrti se dá často zabránit. PŘÍZNAKY

Mrtvice ročně zabije tisíce Čechů! Smrti se dá často zabránit. PŘÍZNAKY
Zdroj: Profimedia

Mrtvice ročně postihne desítky tisíc Čechů, přes osm tisíc z nich na ni zemře. V řadě případů by se přitom dalo úmrtí předejít. Přečtěte si, na jaké příznaky se zaměřit, abyste mrtvici rozpoznali včas.

Počet lidí, kteří zemřou na cévní mozkovou příhodu, každým rokem klesá. Zatímco ještě v roce 1995 měla mrtvice přes 18 tisíc obětí, v roce 2017, ze kterého pochází nejnovější data, vzala osm a půl tisíce životů. I tak se podle lékařů dá úmrtí v řadě případů zabránit.

"VZP v loňském roce evidovala téměř 81 tisíc klientů, jimž lékaři poskytovali péči v souvislosti s mozkovou příhodou nebo s jejími následky. Šlo jak o nemocné, které mrtvice loni akutně postihla, tak o ty, které totéž potkalo již dříve, ale jejich stav stále vyžaduje zdravotní péči," uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Vlastimil Sršeň.

Zásadní je co nejrychleji přicházející mrtvici rozpoznat. Mozkové buňky, které postihuje, jsou totiž mimořádně citlivé na nedostatek kyslíku. Od těžkých následků nebo smrti dělí postiženého člověka minuty. Je proto důležité, aby příznaky dokázal rozpoznat i laik a co nejdříve přivolal lékařskou pomoc.

Člověk, který má mrtvici, nedokáže ovládat svaly tváře - typicky mu spadne jeden koutek úst. Potíže má také s pohybem rukou nebo nohou, ať už jednostranně nebo na obou polovinách těla. Pacient má také potíže s vyjadřováním, špatně se mu vyslovuje.

Související obsah

Příznakem mohou být i závratě, porucha vidění, bolest hlavy nebo pocit na zvracení a zmatenost. Odborníci upozorňují, že symptomy mohou na nějaký čas odeznít, ale také stagnovat nebo se prohlubovat. Často se stává, že lidé čekají, až problémy odezní, to ale může být smrtelná chyba.

Větší pravděpodobnost, že je zasáhne mrtvice, mají starší lidé - s věkem riziko ještě roste. Existují ale i faktory, které můžeme ovlivnit. Lékaři doporučují pít méně alkoholu, nekouřit, žít aktivně a hlídat si krevní tlak i hladinu cholesterolu v krvi.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz