Zahraničí

Za pád Boeingu 737 MAX může série nejméně devíti chyb. Vinu mají i piloti

Indonéští vyšetřovatelé zveřejnili zprávu, která dokazuje, že k pádu Boeingu 737 MAX společnosti Lion Air došlo v důsledku několika chyb. K těm mělo dojít jak ze strany pilotů, tak díky technickým problémům letadla.

Zpráva, která obsahuje 353 stránek uvádí, že letadlo mělo dřívější poruchu a piloti nebyli obeznámeni s touto informací. Dalšími důvody pádu byly problémy se softwarovým stabilizačním systémem letadla.

Zpráva také naznačuje, že jeden z klíčových stabilizačních senzorů zakoupený na Floridě, nebyl dostatečně otestován. Pochybení vede i k jednomu z pilotů, který nebyl dostatečně vyškolen a neznal kroky pro udržení kontroly nad letadlem.

„Z toho, co víme, přispělo devět skutečností k této nehodě," řekl novinářům na tiskové konferenci indonéský vyšetřovatel leteckých nehod Nurcahyo Utomo. „Kdyby se žádná z devíti chyb nestala, možná by k nehodě nedošlo."

Související obsah

Letadlo se zřítilo do Jávského moře vloni 29. října při přeletu z Jakarty na Sumatru. Při nehodě zemřelo 189 lidí. Po následné tragické nehodě stejného typu letadla v Etiopii byl zakázán provoz Boeingů 737 MAX.
 

lte, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz