Zahraničí

Donald Trump potvrdil smrt vůdce ISIS! Odpálil se i se svými dětmi

Americká armáda provedla nálety na vůdce Islámského státu (ISIS) v Sýrii. Během nich přišel Abú Bakr al-Bagdádí o život. Před pěti lety zmizel neznámo kam a od té doby ho vojáci hledali. Jeho úmrtí potvrdil v neděli prezident Donald Trump.

Bílý dům se k případu vyjádřil po deváté hodině ráno místního času. "Minulou noc přivedly Spojené státy nejhledanějšího terostistu světa ke spravedlnosti. Ábú Bakr al-Bagdádí je mrtvý. Byl zakladatelem a vůdcem ISIS. Nejsmutnější a nejnásilnější teroristická organizace na světě. Spojené státy hledali Bagdádího mnoho let. Nalezení a zabití Bagdádího bylo nejvyšší prioritou národní bezpečnosti v rámci mé administrace," řekl Trump v proslovu.

Americké jednotky provedly v sobotu noční nálety v severozápadní Sýrii a splnily tak svou misi. Při operaci nebyl zraněn žádný americký voják. Podle prezidenta Donald Trumpa vůdce skupiny spáchal sebevražedný atentát. "Zemřel poté, co narazil na slepý tunel, kňučel, plakal a křičel celou cestu," pokračoval Trump.

Bagdádí se snažil před vojáky ukrýt v tunelu a s sebou vedl i své tři děti. Když však došel na konec cesty, odpálil sebe i rodinu. "Jeho tělo bylo zmrzačeno výbuchem. Zemřel jako pes, zemřel jako zbabělec," dodal Trump. Během operace zemřela řada jeho společníků a bojovníků. Zemřely také dvě ženy, které na sobě měly sebevražedné vesty. 

Související obsah

Patnáct minut po smrti vůdce skupiny byly provedeny testy DNA, které potvrdily úspěch operace. Trump nezapomněl v proslovu poděkovat Rusku, Sýrii, Iráku, Turecku a syrským Kurdům za pomoc během mise. Kurdové USA také poskytli velmi užitečné informace.

Už v sobotu na svůj twitter Trump napsal, že se stalo něco velikého. Informaci o úmrtí vůdce ISIS dostali také úředníci z dalších zemí. "Írán byl informován o smrti Bagdádího syrskými úředníky, kteří je dostali z terénu," řekl agentuře jeden ze zaměstnanců.

Al-Bagdádí byl v říjnu roku 2011 označen Spojenými státy za teroristu. Vypsaná na něj byla také odměna 10 milionů dolarů (tedy 232 milionů korun.). Po celou dobu byl nejhledanějším mužem světa. Nejdřív byl vůdcem al-Káidy v Iráku, která se poté spojila s Islámským státem. 

Od roku 2014 se Bagdádí schovával na neznámém místě. Nikdo o něm neslyšel až do dubna letošního roku, kdy se objevila nahrávka, na které hovoří se svými spolubojovníky. Vychvaloval v ní například dubnové útoky na Srí Lanku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz