Domácí

Za vánoční cukroví letos připlatíme! Důvodů je hned několik

Vánoční cukroví bude letos zase dražší až o 10 procent. Důvodů je hned několik - jednak dražší elektřina a také nedostatek medu nebo ořechů. I tak bychom si ale s případnými objednávkami cukroví prý měli pospíšit. Někteří výrobci už jich mají na Vánoce tolik, že za několik týdnů už žádné další přijímat nebudou.

Vánoce tradičně budou veselé, ale patrně taky drahé. Cukroví bude atakovat pět set korun za kilo. Například medu bylo letos o polovinu méně, než tomu bylo loni. Jeho cena tak stoupla na kile až o dvacet korun. V podhůří nebyl med dokonce žádný. Kvůli horkému počasí se přemnožily mšice, které včely pro výrobu medovicového medu potřebují, a ten v úlech zatvrdl a nedal se vytočit.

"Ty menší včelaři jsou vyprodaní, větší něco mají, do Vánoc tak tak vyjdeme," popsal včelař Evžen Báchor. Nahoru šly ceny mandlí i ořechů. "Předpokládám, že budeme zdražovat o deset procent," řekl Zdeněk Zitko, ředitel Střední průmyslové potravinářské školy v Pardubicích.

Související obsah

Rostou navíc mzdy i ceny energií. Podle ekonomů podraží elektřina. "V letošním roce zdražení očekáváme kolem pěti procent," řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zájem o cukroví neustále roste.

Cukrářům se teď o zdobení perníčků nejspíš začíná i zdát. "Budeme muset udělat směny navíc, abychom zakázky splnili," popsala Jarmila Janurová, výrobce cukroví. Na konci listopadu už zřejmě bude další zájemce odmítat.

Peče se i v Pardubicích na průmyslové potravinářské škole. Za pouhé tři dny jim obvykle přijde tolik zakázek, že to sotva učňové stihnou všechno do Vánoc napéct.

Petr Brzek, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz