Velká Británie

Brexit odložen o tři měsíce. Premiérovi se nedá věřit, hřímá opozice

Brexit odložen o tři měsíce. Premiérovi se nedá věřit, hřímá opozice
Zdroj: Profimedia

Britští poslanci v úterý schválili návrh na předčasné volby.

Velká Británie se dohodla s Evropskou unií na dalším odkladu brexitu o tři měsíce. Nový termín je 31. ledna.

Britskému premiérovi Borisi Johnsonovi se nakonec podařilo protlačit předčasné volby. Ty mají být 12. prosince. Smyslem je rozbít hlasovací pat v otázce brexitu. Informaci přinesl portál CNN.

Schvalování předčasného termínu ale provázely tahanice v britském parlamentu. Johnsonovi se původně nedařilo přesvědčit dvě třetiny poslanců pro vypsání předčasných voleb. Pro bylo jen 299 zákonodárců místo potřebných 434.

Opoziční hlasy chyběly. "Tohle je premiér, kterému se nedá věřit. Říkal, že by raději ležel mrtvý ve škarpě, než aby požádal Unii o odklad. Další porušený slib,“ má jasno šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn. Ten později dodal, že jeho strana podpoří předčasné volby.

Související obsah

Ve hře byl ještě jeden návrh data voleb. "Liberální demokraté a Skotská národní strana chtějí volby 9. prosince, o tři dny dříve. Doufají, že by tak k volbám mohlo přijít více studentů, kteří by spíš byli ještě ve škole,“ věří Tony Trevers z London School of Economics. Toto datum britští poslanci nakonec odmítli.

Johnson chce zajistit, aby Británie po dalším odkladu Unii opravdu opustila. I po Bruselu ale požaduje záruky, že další posun termínu už nepřipustí. Návrh předčasných voleb musí ještě schválit sněmovna lordů.

Podívejte se na reportáž TV Nova ze schvalování předčasných voleb:

rod, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz