Volby

Volby by vyhrálo ANO, TOP 09 a STAN by do Sněmovny prošly těsně

Volby by vyhrálo ANO, TOP 09 a STAN by do Sněmovny prošly těsně
Zdroj: Profimedia

Kdyby se teď konaly volby do Poslanecké sněmovny, vyhrálo by je hnutí ANO před druhými Piráty a třetí ODS. Naopak by z parlamentu vypadli lidovci. Na hraně (ne)zvolení se potácí TOP 09 a STAN.

Uvádí to aktuální průzkum agentury Median prováděný od 30. září do 28. října, kterého se zúčastnilo 1153 plnoletých respondentů.

"Účast u hypotetických voleb do Poslanecké sněmovny v současnosti avizuje 64,5 procenta respondentů. To by ve výsledku znamenalo mírně vyšší volební účast než při volbách do Sněmovny v roce 2017," přibližuje výsledky dotazování Median.

K volbám přitom chtějí jít častěji starší lidé, také ti s vyšším vzděláním a vyššími příjmy. S účastí naopak váhají lidé mladší a bez maturity.

Volební model říjen 2019

Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše by aktuálně volilo 30,5 procenta lidí. ČSSD posílila o půl procentního bodu na 7,5 procenta. Úplně stejně posílili i komunisté, kteří mají procent sedm.

Oproti září naopak oslabili Piráti a občanští demokraté - obě strany ztratily jedno procento a mají momentálně podporu 12,5, respektive 11,5 procenta voličů.

"SPD Tomia Okamury získala 8 procent a zvrátila tak čtyři měsíce trvající sestupný trend. Hodnotou preferencí je strana stále na úrovni ČSSD a KSČM," píše Median.

Deklarovaná volební účast

Na hraně (ne)zvolení se podle průzkumu potácí TOP 09 A STAN. Obě strany mají podporu šesti procent voličů. To lidovci už pod hranici pěti procent spadli, volilo by je 4,5 procenta voličů.

"S ohledem na potenciální výši zisků a na statistickou odchylku tak mají všechny tři subjekty podobnou šanci na vstup do sněmovny," zamýšlejí se statistici.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Volby

Důležité Události

Krátká zpráva

Z Benziny se stane Orlen

Po více než 60 letech mění název nejrozsáhlejší síť čerpacích stanic Benzina. Polský vlastník ji přejmenuje na Orlen. Čerpací stanice se již od ledna jmenovaly Benzina Orlen, Benzina teď z názvu vymizí úplně. Pod novým názvem se objeví prvních několik stanic v prosinci. Změna názvu se bude týkat rovněž čerpacích stanic Benziny na Slovensku.

Píše se na Deník.cz