Domácí

Vzít si pejska z útulku se vyplatí! Ušetříte na poplatcích pro město

Vzít si pejska z útulku se vyplatí! Ušetříte na poplatcích pro město
Zdroj: Getty Images

Město Valašské Meziříčí chce podpořit své obyvatele v adopci pejsků z útulku. Podle radnice si lidé zaslouží zvýhodnění za to, že se starají o opuštěné a nechtěné psy - chystá se jim proto ulevit od poplatků. K tomuto kroku se uchýlila i další města v Česku.

Češi jsou národem pejskařů. Z vlastnictví čtyřnohého parťáka však vyplývá nejen radost, ale i povinnosti - například placení poplatků městu. Ve Valašském Meziříčí tomu není jinak. Radnice však zvažuje zavedení úlev pro ty, kteří se ujmou pejska z útulku.

Momentálně jsou od platby osvobozeni například majitelé asistenčních či služebních psů. Ti, kteří si vezmou psa z útulku, by měli platit jen část z povinného ročního poplatku. Stačí jen doložit patřičné dokumenty. "Tito lidé nebyli dosud nijak zvýhodněni, přestože se nezištně starají o odložené nebo opuštěné psy. Zároveň městu šetří náklady spojené s péčí o tato zvířata," uvedl starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek.

"Nově by občané, kteří si adoptují psa z útulku, a to nejen z našeho, měli být od poplatku v prvním roce zcela osvobozeni a v následujících letech platit poloviční částku. Tuto změnu musí ještě schválit zastupitelé, věřím ale, že nalezneme shodu, protože se jedná o vstřícný krok směrem k lidem, kteří pomáhají nejen městu, ale zejména psům v nouzi," dodal Stržínek.

Související obsah

Valašské Meziříčí není prvním městem, které s touto formou odměny přichází. Úlevy od poplatků pro majitele pejsků z útulků platí v mnoha městech napříč celou Českou republikou. V některých jsou pejskaři zcela oproštěni od poplatku - například v Kroměříži.

"Člověk, který převzal psa z útulku, poplatek neplatí," uvedl mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek. Jinde platí lidé jen část poplatku. Například v Novém Jičíně pes v bytě stojí majitele ročně tisíc korun. Ten, který si ho vzal z útulku, však platí pouze polovinu, tedy pětistovku.

Většina oslovených měst uplatňuje úlevu jen na určitou dobu. Například v Brně či Prachaticích jsou majitelé osvobozeni od poplatku na rok, v Praze či Prostějově na dva roky, a v Trutnově dokonce na tři roky. "Už od roku 2000, tedy bezmála 20 let, město Přerov osvobozuje od poplatku ze psů po dobu šesti měsíců ty, kteří převzali psa z útulku," uvedla mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.

Související obsah

Některé obce podmiňují úlevu tím, že pejsek musí pocházet z útulku dotyčného města. Obyvatelé Rožnova pod Radhoštěm první rok poplatek platit nemusí, ale pouze za předpokladu, že si psa nevzali z "cizího" útulku. Totéž platí například v Praze 2. "Od poplatku po dobu dvou let jsou zcela osvobozeni ti majitelé, kteří převzali psa z útulků provozovaných na území hlavního města Prahy," sdělil redakci TN.cz mluvčí druhé pražské městské části Petr Tomíšek.

Prachatická radnice naopak zvýhodňuje všechny majitele pejsků z útulku bez ohledu na to, kde stojí. A to samé plánuje právě i Valašské Meziříčí.

Ne všechna města svým obyvatelům tuto "odměnu" nabízejí. "V Mladé Boleslavi podobné opatření nemáme a v dohledné době ho ani neplánujeme. A to nejen vzhledem k tomu, že na území našeho města se žádný psí útulek nenachází," vysvětlila mluvčí mladoboleslavské radnice Šárka Charousková. "Podle mých zjištění tutu podporu v současné době neplánujeme," uvedl za Litomyšl mluvčí úřadu Michele Vojáček.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz