Vězni

Dělníci, kuchaři i elektrikáři! V Česku pracuje nejvíce vězňů v historii

Firmy v Česku mají velký zájem o zaměstnávání odsouzených, v současné době tak pracuje více než šedesát procent vězňů. Jde o nejvyšší počet v historii samostatné České republiky. Mnozí odsouzení navíc ve věznici získávají své první pracovní návyky.

Podle aktuálních statistik Generálního ředitelství Vězeňské služby ČR pracovalo na konci října téměř 9 tisíc odsouzených. Pro soukromé firmy pracuje více než 2 500 odsouzených, zbytek se uplatní ve vnitřním provozu a vlastní výrobě věznic.

"Firmy stále hledají dosud nevyčerpané zdroje pracovních sil a zaměstnávání lidí ve výkonu trestu je jednou z takových možností," říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.

Většina vězňů vykonává manuální činnosti, převážně jde o výrobu s vysokým podílem lidské práce, například montážní činnosti, manipulace ve skladech, recyklace, kompletace nebo papírenskou výrobu. Vedle méně kvalifikovaných profesí mají podniky zájem také o elektrikáře, kuchaře, instalatéry, kvalifikované dělníky nebo truhláře. 

Související obsah

"Naše firma poskytuje práci lidem ve výkonu trestu, kteří nemohou být zaměstnáni v externích provozech. Zřizujeme dílny, kde vězni provádí především ruční montáž a kompletaci či balení výrobků. Aktuálně jsou naše dílny v provozu v necelé desítce věznic po celé České republice,“ říká Jan Kameník ze společnosti, která vězně zaměstnává. 

Většina vězňů by podle vyjádření zástupců vězeňské služby pracovat chtěla. Vítají především změnu prostředí, možnost vydělat si.

Česká pošta začala zaměstnávat vězně. Podívějte se na reportáž TV Nova: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz