Radovan Krejčíř

Krejčíř má zpátky české občanství. Je o krok blíž k návratu do vlasti

Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř, který si v Jihoafrické republice odpykává 35letý trest, znovu získal české občanství. Díky tomu by se mohl vrátit do České republiky, která o jeho vydání usiluje od roku 2007. Trest by si mohl odsedět v tuzemské věznici a měl by i právo na obnovu procesu. O to usiluje i sám Krejčíř, který si nepřestává stěžovat na podmínky v africké věznici.

Pokus o vraždu, mučení, únos, obchod s drogami, pokusy o útěk. To je výčet trestných činů, za které nejznámější český gangster sedí v jihoafrické káznici. Radovan Krejčíř má teď ale reálnou šanci podívat se zpět domů.

Krejčířovi právníci údajně před několika lety požádali české úřady o znovu vydání občanství a to mu prý bylo uděleno. Jako první o tom informovaly Lidové noviny. "Ano, je to tak, pan Radovan Krejčíř je českým občanem," potvrdila Krejčířova advokátka Karolína Babáková.

O české občanství přišel v roce 2005, když se stal občanem Seychel, kam utekl krátce poté, co prchnul policistům při domovní prohlídce vily v Černošicích. O jeho vydání usiluje česká justice od roku 2007. "Nyní čekáme na vyjádření jihoafrické strany, zda je vydání přípustné, či nikoliv," sdělil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Související obsah

S Jihoafrickou republikou sice Česká republika nemá uzavřenou smlouvu o vydávání, ale nabytí českého občanství by podle právníků mohlo jeho návrat usnadnit. "Pokud získal naše občanství, tak náš stát má jasnou legitimitu o pana Krejčíře žádat," prohlásil právník Jan Černý.

Krejčíř si dlouhodobě stěžuje na podmínky v jihoafrickém vězení. Několikrát vyhrožoval i útěkem a o vydání tak usiluje sám. Díky návratu do Česka by měl dokonce právo na obnovu procesu. "Jihoafrická republika, pokud Krejčíře vydá, bude chtít záruky, aby trest proběhl tak, jak byl odsouzen tam," mírní jeho naděje Černý.

Související obsah

"Já si dokonce nemyslím, že bude vydán, protože JAR ho nechá určitě odsedět podstatnou část těch 35 let, které dostal," uvedl investigativní novinář časopisu Respekt Jaroslav Spurný.

V jihoafrickém vězení je Krejčíř od roku 2015. Loni přitom tamní soudy s přesunem do České republiky souhlasily. Rozhodnutí je ale na tamním ministrovi spravedlnosti. Pak bude záležet na vyjednávací síle mezi oběma státy.
 

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz