Obraz

Kupkův obraz vydražili za 20 milionů! Jako první ho vlastnil prezident

Kupkův obraz vydražili za 20 milionů! Jako první ho vlastnil prezident
Zdroj: European Arts

Obraz Pískaři na Seině od malíře Františka Kupky, který jako první vlastnil prezident Edvard Beneš, se v sobotu vydražil za téměř 16 milionů korun. I s přirážkou kupec, jehož identita není známa, zaplatí skoro 20 milionů.

Kupka namaloval obraz Pískaři na Seině v roce 1907. Podle aukční síně European Arts představuje malba vyvrcholení Kupkova prvního pařížského období, kdy ho silně přitahovala realita na pozadí postimpresionistických motivů.

Prvním majitelem obrazu byl československý prezident Edvard Beneš, se kterým se Kupka znal díky legionářské činnosti během první světové války. Zpět do Česka se dostal v roce 2008 z Chicaga, poté byl několikrát vystaven.

V sobotu se po krátkém souboji dražitelů na telefonu prodal za 19 840 000 korun včetně aukční přirážky. Dražba se konala v Obecním domě v Praze. Za samotný obraz neznámý kupec zaplatí zhruba 16 milionů korun.

Související obsah

Překvapením aukce se stal obraz od Jaroslava Věšína, dvorního malíře Ferdinanda I. Cenu jeho malby Na trhu z roku 1887 vyhnali dražitelé na rekordních 1,674 milionu korun. Zakoupil ji sběratel ze zahraničí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz