Kolik stojí Sněmovna a kdy zase poslancům vzrostou platy? PŘEHLED

Kolik stojí Sněmovna a kdy zase poslancům vzrostou platy? PŘEHLED
Zdroj: Profimedia

Poslancům budou opět růst platy, zatímco zoufalí rodiče sledují zdlouhavé manévrování kolem navýšení rodičovského příspěvku. Přečtěte si, na kolik vyjdou stát političtí zástupci a jak budou růst poslancům platy v příštích letech.

Podle zákona náleží poslancům a senátorům plat ve výši 2,5 průměru platu v nepodnikové sféře. V roce 2020 to má být 90 800 korun. K platu ale berou poslanci a senátoři náhrady, které se mohou měsíčně vyšplhat až na více než 60 tisíc korun.


Za rok 2019 vydal Český statistický úřad údaje za pouhé první dvě čtvrtletí roku. Podle těchto předběžných čísel by mohl plat poslanců a senátorů vzrůst v roce 2021 na 93 900, tedy o 2100 korun. Samozřejmě pokud nebude politická vůle jiná.

Související obsah


Ročně vyjde 200 členů poslanecké sněmovny české daňové poplatníky téměř na půl miliardy. Podle závěrečného účtu za rok 2017 šlo na poslanecké platy 426 milionů, schválený rozpočet byl asi 408 milionů. Na rok 2018 se počítalo se 487 miliony, konečné číslo není zatím k dispozici. Na rok 2019 klesla navrhovaná částka na 469 milionů.

Celkové náklady na provoz sněmovny jsou navržené na 1,3 miliardy korun. To se za poslední orky příliš nezměnilo. Většinu tvoří platy poslanců a dalších zaměstnanců a jejich pojištění.


Plat britského poslance je od 1. dubna 2019 asi 196 tisíc za měsíc, u německého je to od letošního 1. července 257 tisíc korun. Plat slovenského poslance se počítá podobně jako českého, průměrná mzda v nepodnikové sféře se ale násobí trojkou. V roce 2019 berou v přepočtu 75 tisíc korun.

Redakci TN.cz se ozvala naštvaná zoufalá matka, která jen nevěřícně zírá na poslanecké tanečky kolem navýšení rodičovské. "Je hanba v naší zemi, že když poslanci hlasují o navýšení svých mezd, nechybí snad ani jeden. Kdyby tak usilovně hlasovali při navýšení mateřské o deset tisíc, co přidávají sami sobě každým rokem, hned bych si řekla, že tam opravdu k něčemu jsou,“ prohlásila.


Poslanci měli v týdnu řešit navýšení rodičovské, ale vzhledem k zdlouhavému projednávání daňového balíčku se k bodu ohledně tohoto příspěvku nedostali. Mnoho lidí, tak má obavy, aby se zákon stihl v potřebné lhůtě vůbec projednat a maminky peníze dostaly. Více si přečtěte zde.

Podívejte se na reportáž TV Nova:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz