Spalničky

Spalničky válcují Česko, nemocných je skoro třikrát víc než loni!

Hygienici letos v Česku už řešili bezmála 600 případů nákazy spalničkami. Proti loňsku jde o téměř trojnásobný nárůst. Nejvíce nakažených bylo v Praze a Moravskoslezském kraji. Nejméně na Karlovarsku a Vysočině.

Podle hygieniků je epidemie způsobená chybějícím očkováním hlavně u malých dětí, část případů se do Česka dostala z Ukrajiny.

Zatímco loni hygienici v České republice řešili od ledna do prosince 207 případů spalniček, letos jich ke konci září bylo už 587. Nejvíce nově nakažených lékaři evidovali v únoru a březnu, nemoc se šířila především mezi čtyřletými dětmi.


Od té doby počty nových případů pomalu klesají a podle hygieniků by to mohlo znamenat konec epidemie. Spalničky se ale šíří nejčastěji v zimním období, kdy je organismus nejvíce oslabený.

Související obsah

Třetina všech nakažených je hlášena z Prahy. Více než sto případů se objevilo také v Moravskoslezském kraji. Naproti tomu nejméně nakažených je na Karlovarsku, tam se za celý rok objevily jen dva případy.

Všechny případy podle hygieniků spojuje chybějící očkování. V Česku je proti této infekční nemoci očkováno méně než 90 procent populace. Jde přitom o vysoce nakažlivé onemocnění, proti kterému bývají děti očkovány krátce po narození. Řada rodičů ale očkování odmítá. Některé případy byly do Česka údajně zavlečeny z Ukrajiny, kde je letos epidemie nejhorší, hlášeny jsou tam desítky tisíc nakažených.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz