Mateřská škola

Školky testují zbraň proti nemocem. Pro děti může být nebezpečná!

Mateřské školy na Slovensku testují novou zbraň v boji s nemocností dětí. Začaly pořizovat lampy, které šíří ultrafialové záření. Ty ale mohou být nebezpečné, pokud se s nimi špatně zachází. UV lampy se používají nejčastěji v nemocnicích u onkologicky nemocných pacientů.

Takzvané germicidní zářiče už koupilo několik školek a další koupi zvažují. Přístroj šíří UVC světlo, které dokáže ničit bakterie a viry na věcech i ve vzduchu. Existují dva typy, otevřený a uzavřený.

"Pokud se provozovatel rozhodne pro používání germicidního zářiče v prostorách mateřské školy, měl by se přiklonit k zavřenému typu," upozorňuje mluvčí slovenského Úřadu veřejného zdravotnictví Daša Račková.

Jenže školky sahají po otevřeném typu, je prý účinnější. Může ale poškodit zrak, proto nesmí být zapnutý v místnosti, kde jsou lidé. Jeho používání přesto zakázané není. Jedna ze školek v Hlohovci si ho pochvaluje.

Související obsah

"Využíváme ho hlavně tam, kde není možná manuální dezinfekce. V zimním období to pociťujeme, protože tím, že dětem vytváříme sterilní prostředí, nejsou tu bakterie a nepřenášejí se nemoci mezi dětmi. V žádném případě nesmí být nikdo z lidí ani z dětí přítomný," tvrdí ředitelka mateřské školy Danka Bokorová.

Někteří ze slovenských pediatrů mají otevřený zářič dokonce v čekárně ordinací. "Stejně jako je dětská ambulance infekční prostředí, tak i mateřská škola, což je přirozené. Ale ten zářič je třešnička na dortu, protože existuje mnoho jiných způsobů, jak zvyšovat imunitu dětí," vysvětluje pediatrička Eva Sláviková. Dětští lékaři doporučují hodně větrat, trávit s dětmi co nejvíc času venku, příliš je neoblékat a posilovat imunitu vitamíny.

Soňa Cipínová, pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Chorvatský prezident je proti vstupu Finska a Švédska do NATO

Chorvatský prezident Zoran Milanović chce požádat chorvatského zástupce v NATO, aby země hlasovala proti vstupu Finska a Švédska do NATO. Řekl to stanici N1 TV. Záhřeb by podle něj měl uplatňovat právo veta do doby, než bude v sousední Bosně schválena volební reforma, která by usnadnila bosenským Chorvatům volit své zástupce do vedoucích funkcí. Vláda Andreje Plenkoviče ale se svým prezidentem nesouhlasí. Milanović podle premiéra zastává proruské postoje.

Píše se na Deník.cz