Domácí

Firma nevěděla, jak ořezat stromy. Zničila lípy a jasany! Řeší to inspekce

Firma nevěděla, jak ořezat stromy. Zničila lípy a jasany! Řeší to inspekce
Zdroj: Getty Images

Na Novojičínsku měla firma ořezat stromy tak, aby nenarušovaly dopravu na silnicích. Výsledkem však bylo místo lepší průjezdnosti nenávratné poškození dvaceti stromů. Inspekce zjistila, že společnost nemá na podobnou činnost potřebné znalosti - dostala od ní proto pokutu sto tisíc korun.

Společnost Stavby, opravy a údržba silnic s.r.o. na Novojičínsku ořezávala stromy, aby nepřekážely dopravě na tamních silnicích. Výsledek její práce ale šokoval nejen místní obyvatele, ale i inspektory České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

"Stromy měly být přiměřeně ořezány kvůli průjezdnosti silnic. Firma jim však odstranila 90 procent objemu korun. Řezem vznikly velké rány a došlo ke zkrácení délky života stromů," uvedl ředitel ostravského inspektorátu ČIŽP Karel Kozubek.

Ořez stromů dopadl fatálně

Zdroj: Česká inspekce životního prostředí

Společnost podle inspekce trvale poškodila celkem dvacet stromů podél silnic ve Frenštátu pod Radhoštěm a Velkých Albrechticích. Ve Frenštátu na špatný ořez doplatilo sedm jasanů ztepilých. Ve Velkých Albrechtitích přišlo třináct stromů - deset jasanů, dvě lípy a jeden habr - o 80 až 100 procent svých korun.

Související obsah

 

Inspektoři navíc zjistili, že ořez stromů není součástí podnikání firmy. "K provádění těchto zásahů nemá patřicné znalosti," tvrdí Kozubek. Společnosti přitížil i fakt, že má certifikát, kterým se zavazuje k minimálním negativním dopadům na životní prostředí při svém podnikání.

Za svou nepovedenou práci společnost dostala od ČIŽP pokutu ve výši sto tisíc korun, proti které se neodvolala. Od 16. října je proto sankce pravomocná.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz