Výročí 17. listopadu

Češi v roce 1989 toužili po festivalu v Polsku! Jejich sen skončil na hranici

Pátého listopadu 1989 v polské Vratislavi vrcholil festival nezávislé československé kultury. V Polsku v té době komunismus definitivně ztratil moc. Tisíce Čechů a Slováků byly zadrženy na hranicích, aby se festivalu nemohly zúčastnit. I přesto byla jednou z nejdůležitějších denních zpráv v televizním vysílání tragická dopravní nehoda.

"Vážná dopravní nehoda se stala dnes krátce před patnáctou hodinou v Bratislavě na Senické cestě," hlásala 5. listopadu 1989 Československá televize. Ta tak naprosto ignoruje festival nezávislé československé kultury v polské Vratislavi. Na něm vystupují desítky lidí z domova i exilu. Mezi nimi například i Jaromír Nohavica.

V Polsku v té době v ilegalitě žije bývalý mluvčí Charty 77 a disident Stanislav Devátý. Ten se skrývá před režimem. Pokud by zůstal v Československu, komunisté by ho uvěznili. "Tam bylo několik tisíc lidí. Byli tam i kolegové Karel Kryl a Jarda Hutka," popisuje Devátý.

"To byla první taková větší akce, kam přijelo hodně lidí z Československa a hodně lidí z exilu," vysvětluje hudebník Jaroslav Hutka. Kulturního festivalu se zúčastnily zhruba čtyři tisíce Čechoslováků, další tisíce se do Polska snažily dostat, mnohdy ale marně.

Související obsah

"Polsko bylo daleko dál než my tehdy. My jsme měli před revolucí, Polsko už v podstatě vyjednávalo na kulatých stolech podíl na vládě," vzpomíná pozdější ministr vnitra Jan Ruml s tím, že lidi na hranicích zadrželi spíše čeští pohraničníci než ti polští.

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz