Pes

Dravec na zahradu přinesl štěně dinga! Může zachránit celý druh

Na dvoře rodinného domu v australském městě Wandiligong se našlo štěně, které tam s největší pravděpodobností shodil velký dravý pták. Štěně by se jinak na pozemek nemělo jak dostat a přenosu zvířete ptákem také svědčí drobné rány na jeho těle, které odpovídají drápům dravce.

Genetické testy zvířete odhalily, že jde o čistokrevné štěně psovité šelmy aplského dinga. Zástupce těchto predátorů, kteří v Austrálii tisíce let udržovali nízkou populaci klokanů, nyní může přispět k záchraně tohoto ohroženého druhu psovitých šelem. Většina těchto psů se totiž stále více kříži se zdivočelými domestikovanými psy.

Fena psa dingo, která dostala jméno Wandi, se okamžitě stala hvězdou na australských sociálních sítích. Na jejích bedrech totiž může ležet záchrana celého druhu. Najít čistokrevného psa dingo je rarita a problém nastává i při jejich rozmnožování.

Související obsah


Často se stává, že odborníci nemohou najít navzájem vhodné partnery s dostatečně odlišnými geny. Dinga ohrožuje zejména zánik tradiční australské přírody ale i klimatická změna, industrializace země a zemědělství. Pro Australskou nadaci pro záchranu Ding, kde nyní Wendi bude žíti, je tento nalezenec genetickým pokladem.


"Nemohu uvěřit, že zde máme čistokrevného dinga! Většina dingů jsou totiž již kříženci tohoto plemena. Štěně by mohlo mít významnou roli v šlechtitelském programu Australian Dingo Foundation," řekla ředitelka australské nadace.
 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz