Domácí

Kaufland stahuje z prodeje ošizené klobásky. Obsahují méně masa

Kaufland stahuje z prodeje ošizené klobásky. Obsahují méně masa
Zdroj: SZPI

Na příkaz Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) musí řetězec prodejen Kaufland stáhnout z prodeje Tyrolské klobásky Tyrolini. Obsahují o třetinu masa méně než uvádí výrobce.

"Státní zemědělská a potravinářská inspekce nařídila společnosti Kaufland Česká republika, aby neprodleně stáhla ze všech svých poboček nevyhovující šarži trvanlivého masného výrobku Tyrolini Tyrolské klobásky,“ informuje v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Stažení se konkrétně týká balení 120 gramů, s označením data minimální trvanlivosti do 5. 12. 2019. Výrobcem produktu je rakouská společnost Handl Tyrol.

Výrobce na obalu uvádí, že 100 g klobásek je vyrobeno ze 190 g vepřového masa, laboratorní rozbor ale ukázal, že ve skutečnosti klobásky obsahují pouze 160 g masa, tedy o třetinu méně, než tvrdí Handl Tyrol. U trvanlivých a fermentovaných masných výrobků se uvádí hmotnost jednotlivých složek před vysušením, proto je hmotnost surovin vyšší než hmotnost hotového výrobku.

Související obsah

 

Zavádějící údaj ohledně skutečného složení výrobku je dle potravinářské inspekce porušením Evropského nařízení. Výrobce se dopustil klamání spotřebitele a čeká ho správní řízení o uložení pokuty.

Nejedná se o jediný případ, kdy musel nějaký řetězec stahovat masné výrobky z pultů. Letos v březnu nařídila potravinářská inspekce síti provozoven Lidl stáhnout z prodeje závadné klobásky kabanos od Pikoku, které obsahovaly méně hovězího i vepřového masa, než sliboval obal. Výrobek byl původem z Polska.

kvo, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz