Revoluce

Německo slavilo pád Berlínské zdi. Bez Čechů by nepadla, řekl prezident

Němci si v sobotu připomněli třicáté výročí od pádu Berlínské zdi, která po téměř stejně dlouhou dobu rozdělovala Německo. Zeď patřila k největším symbolům studené války a její pád k nejvýraznějším okamžikům moderní německé historie. Na velkolepé oslavy dorazili také politici ze zahraničí. Česko zastupoval prezident Miloš Zeman a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Na velkolepých oslavách, které v Berlíně začaly v sobotu v půl desáté dopoledne, nechyběla ani kancléřka Angela Merkelová. Oslav se zúčastnil také německý prezident Frank-Walter Steinmeier, který dopoledne na zámku Bellevue přivítal hlavy státu z Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. Zatímco Zuzanu Čaputovou, Andrzeje Dudu a Jánose Adera pozdravil u hlavního vstupu, český prezident musel vzít zavděk zadním vchodem, kde není vysoké schodiště.

Prezidenti se následně přesunuli k památníku, který připomíná příspěvek zemí Visegrádu k pádu Berlínské zdi. V poledne je pak čekal oběd, po kterém následovalo jednání o zahraničně politických tématech. Po jeho skončení Zeman odletěl zpět do Česka, na večerní oslavu zůstal pouze ministr zahraničí Petříček. Vyvrcholení oslav odstartovalo v 18 hodin u Braniborské brány.

Lidé prchali na Západ auty i pěšky

Devátého listopadu 1989 východoněmečtí komunisté v televizi oznámili zjednodušení cest do zahraničí. Občany východního Německa tato zpráva nadchla. Desítky z nich se vydaly k Berlínské zdi, která národ dusila téměř třicet let.

Následně východoněmecká policie otevřela hranice mezi dvěma částmi metropole. "Po osmadvaceti letech, to je neuvěřitelné! Tohle je náš den," radoval se tehdy jeden z občanů. Lidé v autech i pěšky spěchají na Západ. Někteří za přáteli a příbuznými, někteří z prozaičtějších důvodů. "Jdeme do západního Berlína na pivo. Pak se vrátíme domů a zítra znovu," popsala obyvatelka východního Německa. 

Související obsah

Pád vzbudil naději v milionech Němců na shledání s lidmi, které neviděli desítky let a častokrát už ani nevěřili, že se ještě shledají. Stavba Berlínské zdi začala v roce 1961 kvůli vysokému počtu Němců emigrujících z východu na západ.

Po dostavbě u zdi podle odhadů zemřelo při pokusu o útěk 200 lidí. Některé zastřelili pohraničníci, jiní nešťastnou náhodou nepřežili svůj pokus o útěk.

Připomeňte si pád Berlínské zdi v reportáži TV Nova:

pan, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz